Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 23. december 2025Meniny má Nadežda
< sekcia Zahraničie

EÚ a Rusko chcú zintenzívniť dialóg, aj keď sa vo všetkom nezhodnú

Na snímke vľavo ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov so šéfkou európskej diplomacie Federicou Mogheriniovou. Foto: TASR/AP

Stretnutie Mogherinová-Lavrov sa uskutočnilo niekoľko dní po schôdzke predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera a ruského prezidenta Vladimira Putina počas summitu predstaviteľov krajín G20.

Brusel 11. júla (TASR) - Európska únia a Ruská federácia sa nezhodnú v názore na všetky otázky, avšak je mimoriadne dôležité, že dialóg medzi oboma stranami je plynulý.

Po rokovaniach s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom to dnes večer v Bruseli vyhlásila šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová.

Podľa jej slov chcú obe strany opäť zintenzívniť výmenu názorov o dôležitých zahraničnopolitických otázkach na všetkých úrovniach. Mogheriniová menovala ako tematické okruhy napríklad konflikt v Sýrii, severokórejské raketové testy, ako aj situáciu na Blízkom východe a v Líbyi zdôrazniac, že je nutné spolupracovať v oblastiach, v ktorých je to možné.

Hosť z Moskvy vyjadril dojem, že sa situácia postupne zlepšuje, a potvrdil identitu názorov na to, že susedia, ktorými sú EÚ a Ruská federácia, by mali všetky problémy vyriešiť spoločne. Dvojstranné konzultácie sú vzhľadom na susedstvo v existenčnom záujme oboch strán, vyplynulo z Lavrovových slov.

Stretnutie Mogherinová-Lavrov sa uskutočnilo iba niekoľko dní po sobotňajšej schôdzke predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera a ruského prezidenta Vladimira Putina počas summitu predstaviteľov krajín G20 v Hamburgu.