< sekcia Zahraničie

AstraZeneca požiadala regulačný úrad EÚ o schválenie vakcíny

Zdravotný pracovník ukazuje kartičku pacienta so záznamom o šarži a type vakcíny proti ochoreniu COVID-19, ktorú dali každému pacientovi, ktorého zaočkovali vakcínou od britsko-švédskej firmy AstraZeneca a Oxfordskej univerzity vo vakcinačnom centre v anglickom meste Newcastle 11. januára 2021. Foto: TASR/AP

EÚ si už od britsko-švédskej spoločnosti objednala stovky miliónov dávok tejto vakcíny, ktorú AstraZeneca vyvinula spoločne s Oxfordskou univerzitou.

Amsterdam/Cambridge 12. januára (TASR) – Britsko-švédska farmaceutická spoločnosť AstraZeneca požiadala v utorok Európsku liekovú agentúru (EMA) o schválenie vakcíny proti ochoreniu COVID-19, informovala agentúra DPA.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová žiadosť spoločnosti AstraZeneca označila za dobrú správu.

EMA teraz posúdi bezpečnosť a účinnosť vakcíny, napísala von der Leyenová na Twitteri. „Keď vakcína dostane pozitívny vedecký posudok, budeme sa čo najrýchlejšie usilovať schváliť ju na použitie v Európe," napísala.


EMA by podľa svojich vyjadrení mohla v prípade dostatočného množstva údajov rozhodnúť o použití vakcíny v núdzových prípadoch 29. januára.

EÚ zatiaľ schválila na všeobecné použitie vakcínu od spoločností BioNTech a Pfizer a očkovaciu látku od spoločnosti Moderna. Očkovanie sa vo väčšine členských krajín EÚ začalo na konci decembra.

Očkovanie vakcínou AstraZeneca spustila 4. januára Británia ako vôbec prvá krajina na svete. Oproti vakcíne od spoločností BioNTech a Pfizer je jej výhodou možnosť uskladnenia v bežnej chladničke.

EÚ si už od britsko-švédskej spoločnosti objednala stovky miliónov dávok tejto vakcíny, ktorú AstraZeneca vyvinula spoločne s Oxfordskou univerzitou.

\r\n
\r\nEMA by podľa svojich vyjadrení mohla v prípade dostatočného množstva údajov rozhodnúť o použití vakcíny v núdzových prípadoch 29. januára.
\r\n
\r\nEÚ zatiaľ schválila na všeobecné použitie vakcínu od spoločností BioNTech a Pfizer a očkovaciu látku od spoločnosti Moderna. Očkovanie sa vo väčšine členských krajín EÚ začalo na konci decembra.
\r\n
\r\nOčkovanie vakcínou AstraZeneca spustila 4. januára Británia ako vôbec prvá krajina na svete. Oproti vakcíne od spoločností BioNTech a Pfizer je jej výhodou možnosť uskladnenia v bežnej chladničke.
\r\n
\r\nEÚ si už od britsko-švédskej spoločnosti objednala stovky miliónov dávok tejto vakcíny, ktorú AstraZeneca vyvinula spoločne s Oxfordskou univerzitou.
\n","publisher":{"@type":"Organization","name":"TASR","logo":{"@type":"ImageObject","url":"http://www.tasr.sk/templates/tasr/assets/images/footerlogo_tasr.png","width":82,"height":15}},"description":"EÚ si už od britsko-švédskej spoločnosti objednala stovky miliónov dávok tejto vakcíny, ktorú AstraZeneca vyvinula spoločne s Oxfordskou univerzitou."}