Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 3. jún 2024Meniny má Karolína
< sekcia Zahraničie

EÚ vyzýva na riešenie katastrofickej situácie v Burundi

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Pri útokoch na tri vojenské základne, ku ktorým došlo v piatok, zahynulo v Burundi 87 ľudí.

Brusel 14. decembra (TASR) - Predstavitelia Európskej únie vyzvali dnes na ukončenie násilností v Burundi, keď v tejto africkej krajine zahynuli v priebehu ostatných niekoľkých dní desiatky ľudí. Informovala o tom agentúra DPA.

"Práve pracujeme na tom... aby sme pomohli zastaviť násilie," uviedla pred novinármi v Bruseli šéfka diplomacie Európskej únie Federica Mogheriniová. "Je nevyhnutné, aby sa (v Burundi) okamžite začal dialóg," dodala.

"Udalosti ostatných hodín (v Burundi) sú pomerne katastrofické," povedal belgický minister zahraničných vecí Didier Reynders. "Dúfam, že sa nám spolu s ostatnými kolegami podarí vyslať signál Africkej únii (AÚ) a Bezpečnostnej rade OSN (BR OSN)," doplnil.

Pri útokoch na tri vojenské základne, ku ktorým došlo v piatok, zahynulo v Burundi 87 ľudí. Zodpovednosť za tieto násilnosti sa vo všeobecnosti pripisujú na vrub nespokojnosti s kontroverzným už tretím po sebe nasledujúcim funkčným obdobím prezidenta Pierra Nkurunzizu.

Burundská opozícia upozorňuje, že ústava i mierová zmluva, ktorá ukončila občiansku vojnu v rokoch 1993-2005, obmedzuje úradovanie prezidenta na dve funkčné obdobia. Ústavný súd napriek tomu odsúhlasil Nkurunzizovu kandidatúru v júnových voľbách s odôvodnením, že prvýkrát sa do funkcie dostal na základe rozhodnutia parlamentu, a nie voličov.

Od apríla, keď Nkurunziza oznámil svoje zámery, prišlo počas protivládnych protestov o život najmenej 240 ľudí. Takmer 200.000 ľudí krajinu v obave o svoj život opustilo. V máji došlo v Burundi k pokusu o vojenský prevrat, ktorý však nebol úspešný.

Medzinárodné spoločenstvo varovalo vedenie krajiny, že Burundi by mohlo upadnúť do chaosu, ak bude zabíjanie civilistov pokračovať. Pozorovatelia sa okrem toho obávajú, že súčasná politická kríza v krajine by mohla prerásť do etnických nepokojov. Národnostné zloženie v Burundi je rovnaké ako v susednej Rwande, kde v 90. rokoch došlo ku genocíde.