Quantcast
< sekcia Zahraničie

EÚ daruje africkým krajinám 99,6 milióna dávok vakcín

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Európska komisia spresnila, že tento dar je uľahčený trojstrannou dohodou medzi Belgickom, ktoré koná v mene iniciatívy Team Europe, spoločnosťou Johnson & Johnson a GAVI.

Brusel 22. novembra (TASR) - Európska únia a Globálna aliancia pre vakcíny a očkovanie (GAVI) v pondelok oznámili, že do konca tohto roka viacerým africkým krajinám darujú 99,6 milióna dávok vakcíny od spoločnosti Johnson & Johnson.

Európska komisia (EK) spresnila, že tento dar je uľahčený trojstrannou dohodou medzi Belgickom, ktoré koná v mene iniciatívy Team Europe, spoločnosťou Johnson & Johnson a GAVI. Iniciatíva na poskytovanie očkovacích látok Team Europe zahŕňa členské krajiny EÚ, Nórsko a Island.

Predsedníčka EK Ursula von der Leyenová v pondelok vo vyhlásení pre médiá povedala, že tých takmer 100 miliónov dávok od Johnson & Johnson je súčasťou prisľúbenej pomoci pre najzraniteľnejšie krajiny, aby aj ony dokázali bojovať proti pandémii koronavírusu. Tieto vakcíny sú distribuované prostredníctvom nástroja COVAX.

"Prvé dávky už dorazili do Nigeru a v priebehu tohto týždňa sa dostanú aj do ďalších krajín. Budeme pokračovať v zdieľaní vakcín a zároveň podporujeme posilňovanie globálnych kapacít na výrobu vakcín, najmä v Afrike," uviedla šéfka exekutívy EÚ.

Prvé zásielky sa už dodávajú do Nigeru (496.800 dávok), Džibutska (50.400), Nigérie (2.764 .800), Toga (633.600), Stredoafrickej republiky (302.400), Demokratickej republiky Kongo (230.400), Guiney (496.800) a Mauretánie (144.000). Dodávky do ďalších krajín afrického kontinentu budú pokračovať v najbližších
Ilustračná snímka.
Foto: TASR/AP

Nový dar sprostredkovaný EÚ umožní urýchliť cez COVAX dodávky vakcín koncom roka 2021 a začiatkom roka 2022.

Darovanie týchto takmer 100 miliónov dávok je súčasť záväzkov EÚ poskytnúť do polovice roku 2022 najmenej 500 miliónov dávok vakcín krajinám s nízkym a stredným príjmom.

Dvadsať členských krajín EÚ vrátane Slovenska sa zaviazalo zdieľať do konca roku 2021 s chudobnejšími krajinami sveta viac ako 300 miliónov dávok proticovidových vakcín. Európska komisia daruje ďalších 200 miliónov dávok do polovice roku 2022, väčšinu z nich cez nástroj COVAX.