Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. júl 2024Meniny má Jakub
< sekcia Zahraničie

EÚ dodá na Ukrajine 13.000 notebookov, pomôžu školám a nemocniciam

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Darované digitálne zariadenia pomôžu zachovať základné služby v školstve, zdravotníctve a verejnej správe na Ukrajine.

Brusel 8. marca (TASR) - Iniciatíva Notebooky pre Ukrajinu zhromaždila ďalších 13.000 notebookov, smartfónov a tabletov, ktoré budú doručené na Ukrajinu. Potvrdila to v stredu Európska komisia (EK), ktorá akciu podporuje, informuje spravodajca TASR.

EK pripomenula, že od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu pomohla prostredníctvom mechanizmu EÚ v oblasti civilnej ochrany dodať Ukrajine 12.000 elektronických zariadení (notebooky, smartfóny, tablety). Ďalších 13.000 odošle v najbližších týždňoch.

Táto iniciatíva EK vznikla vlani v decembri spolu s ukrajinským ministerstvom pre digitálnu transformáciu a DIGITALEUROPE, európskou organizáciou zastupujúcu priemyselnú oblasť digitálnych technológií. Jej cieľom je zozbierať najmenej 50.000 zariadení.

Darované digitálne zariadenia pomôžu zachovať základné služby v školstve, zdravotníctve a verejnej správe na Ukrajine. Vojna tam vyhnala z domovov tisíce ľudí a stovky škôl a nemocníc boli poškodené alebo zničené.

Firmy a jednotlivci môžu darovať funkčné elektronické zariadenia v jednom zo 17 zberných stredísk v Belgicku, Česku, Estónsku, Francúzsku, Litve, Maďarsku, Nemecku, Rumunsku, Slovinsku a Španielsku. Pripravujú sa nové zberné centrá v ďalších členských krajinách. Súkromné spoločnosti sa v prípade záujmu môžu skontaktovať s Európskou komisiou alebo na stránke https://laptopsforukraine.com/, aby zorganizovali prevod väčších darov.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)