Quantcast
< sekcia Zahraničie

EMA schválila novú metódu podávania vakcíny proti opičím kiahňam

Na archívnej snímke zo 14. júla 2022 v Mníchove zamestnanec pripravuje injekčnú striekačku s vakcínou proti opičím kiahňam od spoločnosti Bavarian Nordic. Foto: TASR/DPA

Nová metóda využíva len pätinu množstva vakcíny, ale prináša podobné hladiny protilátok.

Amsterdam 19. augusta (TASR) - Európska lieková agentúra (EMA) v piatok schválila novú metódu podávania injekcií proti opičím kiahňam, ktorá umožňuje zaočkovať päťkrát viac ľudí. Metóda je vítaná, pretože zásoby vakcín proti tejto nákazlivej chorobe sa míňajú, pripomína tlačová agentúra AFP.

Vakcínu proti opičím kiahňam Imvanex možno podávať tesne pod vrchnú vrstvu kože (intradermálne), a nie úplne pod kožu (podkožne), ako sa aktuálne aplikuje, uviedol regulačný liekový úrad Európskej únie EMA so sídlom v holandskom Amsterdame.

Nová metóda využíva len pätinu množstva vakcíny, ale prináša podobné hladiny protilátok. Nevýhodou je väčšie riziko podráždenia kože, napísala vo vyhlásení EMA.

"Jednotlivé štátne úrady sa môžu rozhodnúť pre toto dočasné opatrenie a použiť Imvanex ako intradermálnu injekciu s nižšou dávkou na ochranu zdravotne ohrozených ľudí počas súčasného výskytu opičích kiahní, kým sú zásoby vakcíny obmedzené," vysvetlila EMA.

Eurokomisárka pre zdravie Stella Kyriakidisová uviedla, že rozhodnutie je "mimoriadne dôležité, pretože zásobami vakcíny, ktoré máme, umožňuje zaočkovať päťkrát toľko ľudí".

"Toto zaisťuje väčší prístup ohrozených občanov a pracovníkov zdravotníctva k očkovaniu," dodala eurokomisárka v oznámení.