< sekcia Zahraničie

EÚ je znepokojená voľbou Orbánovho spojenca za šéfa Najvyššieho súdu

Na archívnej snímke maďarský premiér Viktor Orbán 19. júla 2020. Foto: TASR/AP

Varga, ktorý sa má ujať funkcie v roku 2021, bol zvolený poslancami maďarského parlamentu aj napriek jednomyseľnému odmietnutiu Celoštátnej súdnej rady, ktorá sa obáva ohrozenia nezávislosti súdov.

Brusel 20. októbra (TASR) - Európska komisia (EK) v utorok vyjadrila znepokojenie z voľby Andrása Vargu, spojenca predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána, za predseda Najvyššieho súdu. Na tlačovej videokonferencii v Bruseli to uviedol hovorca EK Christian Wigand.

Varga, ktorý sa má ujať funkcie začiatkom roku 2021, bol zvolený poslancami maďarského parlamentu v pondelok aj napriek jednomyseľnému odmietnutiu Celoštátnej súdnej rady (OBT), ktorá sa obáva ohrozenia nezávislosti súdov.

Wigand s poukázaním na nedávnu správu EK o právnom štáte, ktorá sa kriticky stavia k otázke nezávislosti maďarského súdnictva, v mene exekutívy EÚ zdôraznil, že "najnovší vývoj iba potvrdil naše obavy". Obzvlášť znepokojujúce sú podľa neho kroky vedúce k zmene kritérií menovania členov Najvyššieho súdu a jeho predsedu a k zvýšeniu vplyvu parlamentu na justíciu.

Agentúra DPA pripomenula, že Varga ostatných deväť rokov pôsobil ako zástupca generálneho prokurátora Pétera Polta, ktorý si vyslúžil kritiku Európskej únie za ignorovanie výziev na vyšetrovanie obvinení z korupcie voči politikom a podnikateľom blízkym k premiérovi Orbánovi.