< sekcia Zahraničie

EÚ kritizuje zatvorenie bieloruského portálu TUT.by

Na archívnej snímke z 22. februára 2021 šéf diplomacie Európskej únie Josep Borrell. Foto: TASR/AP

EÚ vo vyjadrení žiada zastavenie obťažovania novinárov a okamžité prepustenie všetkých zadržiavaných osôb – a aj všetkých politických väzňov.

Brusel 19. mája (TASR) - Európska únia v stredu odsúdila kroky bieloruských úradov, ktoré zablokovali spravodajský portál TUT.by a zadržali jeho zamestnancov. Informovala o tom agentúra AFP.

Hovorca EÚ vo vyjadrení uviedol, že bieloruské úrady v "rámci pretrvávajúceho potláčania a zastrašovania zo strany režimu" v pondelok zasiahli "najväčšie nezávislé médium" v krajine TUT.by.

"Zadržali najmenej 15 zamestnancov, zablokovali doménu, prehľadali kancelárie a byty zamestnancov a začali kriminálne vyšetrovanie voči vedeniu," uviedol hovorca EÚ.

EÚ vo vyjadrení žiada zastavenie "obťažovania" novinárov a okamžité prepustenie všetkých zadržiavaných osôb – a aj všetkých politických väzňov. Únia svoje kroky koordinuje s medzinárodným spoločenstvom s cieľom vyvodiť voči páchateľom zodpovednosť.

Šéf diplomacie Európskej únie Josep Borrell ešte 10. mája v rámci zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli vyhlásil, že euroblok pripravuje v poradí už štvrté kolo sankcií proti bieloruskému vládnemu režimu. Dôvodom sú pokračujúce represie voči opozícii.

EÚ už na svoj sankčný zoznam v podobe zmrazenia aktív a zákazu vydávania víz zaradila bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka a 87 vysokopostavených úradníkov a podnikateľov spojených s jeho režimom, pripomína AFP.