< sekcia Zahraničie

EÚ musí označovať potraviny z okupovaných území Palestíny

Ilustračná snímka Foto: TASR/Štefan Puškáš

ECJ vo svojom vyhlásení uviedol, že potraviny pochádzajúce z území, ktoré okupuje štát Izrael, musia mať identifikáciu toho, z akej oblasti pochádzajú, aby sa zákazníci mohli rozhodnúť nad kúpou.

Luxemburg 12. novembra (TASR) - Európsky súdny dvor (ECJ) v utorok rozhodol, že členské štáty EÚ musia špeciálne označovať potraviny, ktoré boli vyrobené v židovských osadách na okupovaných územiach Palestíny. Izrael toto rozhodnutie súdu EÚ ostro odsúdil. Informovali o tom agentúry AP a AFP.

ECJ vo svojom vyhlásení uviedol, že "potraviny pochádzajúce z území, ktoré okupuje štát Izrael, musia mať identifikáciu toho, z akej oblasti pochádzajú". Cieľom opatrenia je umožniť zákazníkom rozhodnúť sa "informovane" o tom, či takýto produkt kúpia, alebo nie.

Verdikt ECJ privítala aj medzinárodná ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW). Podľa riaditeľky európskej pobočky HRW Lotte Leichtovej ide o "dôležitý krok smerom k tomu, aby členské štáty EÚ dodržiavali svoje záväzky a nepodieľali sa na podporovaní fikcie, podľa ktorej sú nelegálne osady súčasťou Izraela", píše AP. "Európski spotrebitelia majú právo mať istotu v tom, že produkty ktoré kupujú, nie sú nijak späté s vážnymi narušeniami medzinárodného humanitárneho práva," zdôraznila Leichtová.

Izrael medzitým podľa AFP rozhodnutie ECJ ostro odsúdil prostredníctvom svojho ministerstva zahraničných vecí. "Cieľom tohto rozhodnutia je vyčleniť Izrael a použiť proti nemu dvojité štandardy. Na celom svete je viac ako 200 prebiehajúcich územných sporov, avšak (ECJ) nerozhodol o špeciálnom označovaní produktov v prípade ani jedného z nich," uviedol izraelský rezort diplomacie vo svojom vyhlásení.