Quantcast
< sekcia Zahraničie

EÚ o rok predĺžila sankcie za anexiu Krymu

Proruský vojak stojí pred ruskou vlajkou pred vojenskou základňou v Perevaľnom. Archívna snímka. Foto: TASR/AP

Členské štáty v tejto súvislosti opäť potvrdili, že anexiu Krymu stále neuznávajú a považujú ju za porušenie medzinárodného práva.

Brusel 18. júna (TASR) - Európska únia vo štvrtok predĺžila o ďalší rok sankcie, ktoré prijala v reakcii na ruskú anexiu Krymu z roku 2014. Informovala o tom agentúra AFP.

"Rada dnes rozhodla o predĺžení sankcií, zavedených v reakcii na nezákonnú anexiu Krymu a Sevastopola Ruskou federáciou, do 23. júna 2021," uvádza sa vo vyhlásení Rady Európskej únie.

Členské štáty v tejto súvislosti opäť potvrdili, že anexiu Krymu stále neuznávajú a považujú ju za porušenie medzinárodného práva.

Vo štvrtok predĺžené sankcie zakazujú dovoz a vývoz niektorých komodít na Krymský polostrov. Zakazujú tiež firmám sídliacim v členských štátoch EÚ, aby na Kryme investovali či podnikali v oblasti turizmu. Európske lode a lietadlá majú zákaz využívať krymské prístavy a letiská.

Európska únia prijala v súvislosti s konfliktom na Ukrajine viacero súborov sankcií. Okrem sankčných opatrení voči Krymu uplatňuje aj vízové reštrikcie voči ruským občanom a sektorové ekonomické sankcie voči ruským štátnym podnikom.

"Krymský" súbor sankcií sa predlžuje raz ročne, zvyšné dva súbory každých šesť mesiacov, píše agentúra TASS.

Vojna v Donbase si od roku 2014 vyžiadala už viac ako 13.000 životov.