Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 13. júl 2024
< sekcia Zahraničie

EÚ odobrila plán na využitie ziskov z ruských aktív pre Ukrajinu

Ilustračná snímka. Foto: TASR

V Európskej únii, najmä v Belgicku, bolo zmrazených takmer 200 miliárd eur ruských aktív, pripomenul denník FT.

Brusel 24. júna (TASR) - Európska únia (EÚ) schválila plán na uvoľnenie prvej časti ziskov zo zmrazených ruských aktív na financovanie vojenskej pomoci Ukrajine, čím súčasne obišla námietky Maďarska, uviedli v pondelok pre agentúru Reuters nemenované diplomatické zdroje, píše TASR.

Už v nedeľu šéf európskej diplomacie Josep Borrell informoval, že EÚ našla spôsob, ako použiť finančné prostriedky na nákup zbraní a inej pomoci pre Ukrajinu bez potreby súhlasu Maďarska. Dodal, že prvá tranža pomoci – okolo 1,4 miliardy eur – by mohla byť k dispozícii na budúci týždeň.

Ďalšie aktíva budú pridelené do európskeho rozpočtu na financovanie tzv. Nástroja pre Ukrajinu, ktorého cieľom je podpora makrofinančnej stability a obnovy tejto vojnou zasiahnutej krajiny, pričom zahŕňa aj podporu reforiem v rámci jej prístupovej cesty do EÚ.

V rozhovore pre denník The Financial Times (FT) Borrell uviedol, že keďže sa Maďarsko zdržalo hlasovania o pridelení výnosov zo zmrazených aktív Ruska, "nemalo by to byť súčasťou rozhodnutia o tom, ako tieto peniaze použiť". Dodal, že nájdené riešenie je "komplikované, ako každé právne riešenie, ale funguje".

V Európskej únii, najmä v Belgicku, bolo zmrazených takmer 200 miliárd eur ruských aktív, pripomenul denník FT. EÚ predtým súhlasila s použitím februárových výnosov z nich, a to na nákup zbraní pre Ukrajinu.

FT pripomenul, že Maďarsko je dlhodobo proti tomu, aby 27 krajín EÚ kolektívne poskytovalo Ukrajine vojenskú podporu. Budapešť blokuje aj sedem ďalších rozhodnutí súvisiacich so zbrojením Kyjeva v celkovej výške asi 6,6 miliardy eur.