Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 21. júl 2024Meniny má Daniel
< sekcia Zahraničie

EÚ oficiálne odobrila 12. balík sankcií proti Rusku

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

EÚ zostavila najnovší balík sankcií proti Rusku v novembri. Od roku 2024 obmedzí dovoz prírodných aj syntetických diamantov, ako aj šperkov z Ruska.

Brusel 18. decembra (TASR) - Členské krajiny Európskej únie oficiálne schválili 12. balík sankcií proti Rusku za vedenie vojny proti Ukrajine. Oznámila to v pondelok Rada EÚ, informuje TASR podľa správy agentúry DPA.

Členovia EÚ sa na novom balíku protiruských sankcií dohodli minulý týždeň. Nové obmedzenie sa týkajú dovozu diamantov a lepšieho presadzovania cenového stropu EÚ na ruskú ropu.

Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell vo vyhlásení uviedol, že EÚ 12. balíkom sankcií predkladá "rozsiahly súbor nových zoznamov a hospodárskych opatrení, ktoré ešte viac oslabia ruskú vojnovú mašinériu". "Náš odkaz je jasný: zostávame pevní v našom záväzku voči Ukrajine a budeme naďalej podporovať jej boj za slobodu a suverenitu," dodal.

EÚ zostavila najnovší balík sankcií proti Rusku v novembri. Od roku 2024 obmedzí dovoz prírodných aj syntetických diamantov, ako aj šperkov z Ruska. Od nasledujúceho septembra obmedzí aj dovoz ruských diamantov spracovaných v tretích krajinách.

Sankcie tiež zakazujú dovoz propánu a butánu z Ruska. Tieto plyny sa zväčša používajú na kúrenie alebo varenie. Balík zahŕňa tiež opatrenia, ktorými sa EÚ snaží sťažiť obchádzanie cenového stropu na ropu, ktorý zaviedla skupina G7.

EÚ chce týmito sankciami obmedziť ruské financovanie vojny na Ukrajine. Od jej začiatku vo februári 2022 uvalila na Rusko 11 súborov sankcií.