Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 21. jún 2024Meniny má Alojz
< sekcia Zahraničie

Európska únia pošle Ukrajine núdzovú energetickú pomoc

Na snímke Záporožská atómová elektráreň (ZAES) na juhu Ukrajiny. Foto: TASR/AP

V reakcii na výzvu Ukrajiny o pomoc ponúkli Rakúsko, Holandsko, Nemecko a Švédsko Ukrajine 157 generátorov na výrobu elektrickej energie rôznych veľkostí.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Brusel 9. apríla (TASR) - Európska únia v reakcii na nedávnu sériu cielených raketových útokov a útokov bezpilotnými lietadlami zo strany Ruska na ukrajinskú energetickú infraštruktúru zmobilizovala núdzovú energetickú pomoc, ktorá je už na ceste na Ukrajinu. Na základe utorkovej správy Európskej komisie (EK) o tom informuje spravodajca TASR v Bruseli.

Komisia spresnila, že po týchto útokoch utrpelo ukrajinské zásobovanie energiou značné škody.

V reakcii na výzvu Ukrajiny o pomoc ponúkli Rakúsko, Holandsko, Nemecko a Švédsko Ukrajine 157 generátorov na výrobu elektrickej energie rôznych veľkostí. Pomoc bola skoordinovaná prostredníctvom Mechanizmu EÚ v oblasti civilnej ochrany.

Na ďalšie posilnenie ukrajinskej energetickej infraštruktúry EÚ nasadila aj desať veľkokapacitných generátorov energie (výkon 1 MW) z vlastných strategických zásob rescEU, vo finančnej hodnote 3,57 milióna eur. Každý z týchto veľkokapacitných generátorov má možnosť na dodávanie elektriny do stredne veľkej nemocnice, ktorá sa ocitne v núdzových podmienkach.

Eurokomisár pre krízový manažment Janez Lenarčič v správe pre médiá uviedol, že vďaka EÚ ruský plán "vybombardovať Ukrajinu do tmy" nebude úspešný.

"Únia nepretržite pracuje na udržaní dodávok elektriny na Ukrajine. Mobilizujeme novú dávku generátorov z našich rezerv rescEU, ktoré sa už ukázali ako kritický nástroj pri reakcii na núdzové situácie na Ukrajine zmietanej vojnou," uviedol eurokomisár a podčiarkol dôležitosť pripravenosti pri efektívnej reakcii na podobné krízy.

Lenarčič zároveň spresnil, že Koordinačné centrum EÚ pre reakcie na núdzové situácie (ERCC) je v úzkom kontakte s ukrajinskými orgánmi, aby v prípade potreby dokázalo poskytnúť ďalšiu pomoc

(spravodajca TASR Jaromír Novak)