Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 14. apríl 2024Meniny má Justína
< sekcia Zahraničie

EÚ predvolala ruského chargé d'affaires, chce vyšetriť Navaľného smrť

Fotografia ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného. Foto: TASR/AP

Na internete koluje aj petícia, ktorej signatári žiadajú zverejnenie nahrávok z kamier na telo od dozorcov väznice prítomných na mieste v čase Navaľného skonu.

Brusel 20. februára (TASR) - Európska únia si v súvislosti s úmrtím opozičného predstaviteľa Alexeja Navaľného vo väzení predvolala ruského chargé d'affaires v Bruseli Kirilla Logvinova. Podľa webu denníka Le Figaro o tom v utorok informovala diplomatická služba EÚ.

Generálny riaditeľ Európskej služby pre vonkajšiu činnosť zodpovedný za Rusko Michael Siebert "vyzval Rusko, aby povolilo nezávislé a transparentné medzinárodné vyšetrovanie" smrti opozičného politika a "naliehavo vyzval Rusko, aby bezodkladne vydalo telo zosnulého jeho rodine".

S výzvou na nezávislé vyšetrenie okolností smrti Alexeja Navaľného sa na Rusko v utorok obrátil aj francúzsky rezort diplomacie.

Ruský veľvyslancov si v utorok v súvislosti s Navaľného smrťou predvolali aj na ministerstvá zahraničných vecí Nemecka, Španielska, Švédska, Poľska a Slovinska, informovala britská stanica BBC.

O vydanie synovho tela požiadala v utorok formou videonahrávky aj matka Alexeja Navaľného.

S rovnakou požiadavkou sa na ruské vedenie obrátili aj tisíce ľudí, ktorí podpisujú internetovú petíciu iniciovanú projektom OVD-Info monitorujúcim osudy ľudí zadržaných v Rusku počas nepovolených alebo opozičných protestov.

Na internete koluje aj petícia, ktorej signatári žiadajú zverejnenie nahrávok z kamier na telo od dozorcov väznice prítomných na mieste v čase Navaľného skonu.

Navaľnyj bol jedným z najvýraznejších kritikov Kremľa. Podľa ruských úradov zomrel v piatok v trestaneckej kolónii IK-3, známej aj pod názvom Polárny vlk. Väzenská služba tvrdí, že 47-ročnému politikovi prišlo po vychádzke nevoľno a takmer okamžite stratil vedomie. Ruské úrady doteraz rodine neumožnili prístup k jeho telu, ani jeho vydanie na pochovanie.