Quantcast
< sekcia Zahraničie

EÚ skúma odpoveď Poľska na žiadosť pozastaviť disciplinárny senát

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Súdny dvor EÚ vlani v októbri rozhodol, že Poľsku hrozí pokuta milión eur denne za nedodržanie nariadenia. Každá suma, ktorú Súdny dvor EÚ uloží členskému štátu, ide do spoločného rozpočtu EÚ.

Brusel 11. januára (TASR) - Európska komisia (EK) potvrdila, že dostala od Poľska odpoveď na jej žiadosť pozastaviť pod hrozbou sankcií činnosť sporného disciplinárneho senátu najvyššieho súdu. V utorok o tom informovala agentúra Belga.

EK opakovane vyjadrila obavy, že poľský súdny disciplinárny systém nie je v súlade s právom Európskej únie a disciplinárna komora najvyššieho súdu má priveľký politický vplyv.

"Sme v procese analýzy odpovede z Varšavy," uviedol v utorok hovorca EK Christian Wigand a s tým, že analýza by mala byť hotová v krátkom čase.

Wigand zároveň avizoval, že Európska komisia pristúpi k odoslaniu prvej žiadosti o finančnú pokutu vzhľadom na to, že nie sú dôkazy o tom, že Poľsko dodržiava nariadenie Súdneho dvora EÚ zo 14. júla 2021.

Nariadenie európskej súdnej inštancie požaduje pozastavenie právomoci disciplinárnej komory rozhodovať o sudcovskej imunite a o otázkach odchodu sudcov do dôchodku, priamo uplatňovať právo EÚ na ochranu nezávislosti súdnictva alebo klásť Súdnemu dvoru EÚ ďalšie otázky týkajúce sa týchto ustanovení.

Súdny dvor EÚ vlani v októbri rozhodol, že Poľsku hrozí pokuta milión eur denne za nedodržanie nariadenia. Každá suma, ktorú Súdny dvor EÚ uloží členskému štátu, ide do spoločného rozpočtu EÚ.(spravodajca TASR Jaromír Novak)