< sekcia Zahraničie

EÚ stále podporuje iránsku jadrovú dohodu, Teherán ju musí dodržiavať

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Teherán v potvrdil, že zdvojnásobil počet moderných odstrediviek, ktoré prevádzkuje. Vyhlásenie iránskej vlády bolo načasované k 40. výročiu obsadenia veľvyslanectva USA v Teheráne v roku 1979.

Brusel 4. novembra (TASR) -  Európska únia naďalej podporuje jadrovú dohodu svetových mocností s Iránom z roku 2015, hoci jej osud je po odstúpení USA neistý. V pondelok to počas stretnutia s novinármi v Bruseli uviedla hovorkyňa Európskej komisie (EK) Maja Kocijančičová.

Medzinárodná jadrová dohoda s Iránom je podľa hovorkyne "vecou našej bezpečnosti, a to nielen pre daný región alebo Európu, ale pre celý svet".

Zároveň však pripomenula, že podpora EÚ pre túto dohodu závisí od jej úplného dodržiavania Iránom.

Agentúra AFP v pondelok upozornila, že výroba obohateného uránu v Iráne dosiahla úroveň piatich kilogramov denne. Ide o desaťnásobok úrovne, akú výroba dosahovala pred dvoma mesiacmi, keď Teherán upustil od mnohých záväzkov vyplývajúcich z medzinárodnej jadrovej dohody z roku 2015.

Teherán v pondelok potvrdil, že zdvojnásobil počet moderných odstrediviek, ktoré prevádzkuje. Vyhlásenie iránskej vlády bolo načasované k 40. výročiu obsadenia veľvyslanectva USA v Teheráne v roku 1979.

Irán odstúpením od uvedenej dohody vo viacerých bodoch sa snaží vyvíjať tlak na Európu, aby mu ponúkla novú dohodu. Členské krajiny EÚ však zatiaľ nedokázali nájsť spôsob, ako uspokojiť Irán a ako mu pomáhať s predajom ropy v zahraničí, pretože sa obávajú prísnych sankcií zo strany USA.

Irán a šesť krajín - Francúzsko, Nemecko, Spojené kráľovstvo, Čína, Rusko a USA - podpísali jadrovú dohodu v júli 2015. Jej cieľom bolo obmedzenie iránskeho jadrového programu výmenou za ukončenie sankcií voči Teheránu.

USA v máji 2018 od dohody odstúpili a americké ministerstvo financií uviedlo, že Washington obnoví sankcie voči Iránu vrátane opatrení zameraných proti jeho ropnému sektoru a transakciám s jeho centrálnou bankou. Teherán už vlani pohrozil, že odstúpi od jadrovej dohody, pokiaľ mu prestane prinášať ekonomické výhody plynúce zo zrušenia sankcií.

Spravodajca TASR Jaromír Novak