Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 17. júl 2024Meniny má Bohuslav
< sekcia Zahraničie

EÚ vyčlenila 83 miliónov eur na podporu ľudí na Ukrajine

Hasiči hasia požiar, ktorý zachvátil obytnú budovu po útoku ruskej armády v Kyjeve v stredu 7. februára 2024. Foto: TASR/AP

Vzhľadom na odhadovaný počet 14,6 milióna ľudí, ktorí na Ukrajine potrebujú humanitárnu pomoc, nové financovanie podľa správy EK prichádza v správnom čase.

Brusel 20. februára (TASR) - Európska komisia (EK) v utorok oznámila, že na humanitárnu pomoc pre ľudí postihnutých vojnou Ruska proti Ukrajine na rok 2024 vyčlenila počiatočnú sumu 83 miliónov eur. Informuje o tom spravodajca TASR.

Komisia pripomenula, že cielené útoky Ruska na energetickú a civilnú infraštruktúru Ukrajiny, ako sú nemocnice, školy a rozvodné siete, vážne bránia Ukrajincom v prístupe k základným službám. S každým ďalším ostreľovaním zostáva viac a viac Ukrajincov bez domova a v mrazivých podmienkach potrebujú pomoc a prístrešie.

Vzhľadom na odhadovaný počet 14,6 milióna ľudí, ktorí na Ukrajine potrebujú humanitárnu pomoc, nové financovanie podľa správy EK prichádza v správnom čase.

Z celkovej sumy 83 miliónov eur je 75 miliónov vyčlenených na humanitárne projekty na Ukrajine. Ich cieľom je poskytnúť núdzovú pomoc a prístup k základným potrebám, ako sú prístrešie, ochranné služby, čistá voda, vzdelanie a zdravotná starostlivosť. Základom humanitárnej stratégie EÚ je ochrana ľudí postihnutých vojnou, najmä tých, ktorí žijú v blízkosti frontových oblastí.

Zvyšných osem miliónov je určených na humanitárne projekty v susednom Moldavsku vystavenému návalu utečencov z Ukrajiny, ktoré poskytujú cielenú pomoc tým najzraniteľnejším osobám.

Spolu s financovaním, ktoré EK oznámila v utorok, vyčlenila exekutíva EÚ celkovo 926 miliónov eur na programy humanitárnej pomoci pre civilistov postihnutých vojnou na Ukrajine. Ide o pomoc poskytnutú od spustenia ruskej invázie vo februári 2022. Z tejto sumy bolo 860 miliónov eur určených na humanitárne programy v rámci Ukrajiny a 66 miliónov eur na podporu utečencov v Moldavsku.

Okrem humanitárnej pomoci Európska komisia koordinuje zatiaľ svoju najväčšiu operáciu v rámci mechanizmu EÚ v oblasti civilnej ochrany poskytnutím viac ako 140.000 ton nepeňažnej pomoci pre Ukrajinu. Pomoc má podobu dodaných sanitiek, hasičských áut, liekov, núdzových prístreškov, elektrocentrál a ďalšieho tovaru.

V rámci krízovej podpory EÚ používa aj svoje vlastné núdzové zásoby cez program rescEU na zasielanie generátorov pre tvorbu elektrickej energie, lekárskeho vybavenia, dočasných prístreškov a špecializovaného vybavenia v oblasti hrozieb pre verejné zdravie ako sú chemické, biologické, rádiologické či jadrové hrozby.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)