Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 20. jún 2024Meniny má Valéria
< sekcia Zahraničie

Euractiv: Orbán bude pre Macrona tvrdým orieškom

Francúzsky prezident Emmanuel Macron. Foto: TASR/AP

Kancelária francúzskeho prezidenta uviedla, že v prezidentskom paláci prijme Macron Orbána, aby diskutovali o problémoch programu summitu EÚ 14. až 15. decembra.

Budapešť 7. novembra (TASR) - Maďarský premiér Viktor Orbán bude na štvrtkovej pracovnej večeri v Paríži v rokovaniach o Ukrajine tvrdým orieškom pre francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. Konštatoval to spravodajský web Euractiv, s odvolaním na server origo.hu o tom informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Kancelária francúzskeho prezidenta uviedla, že v prezidentskom paláci prijme Macron Orbána, aby diskutovali o problémoch programu summitu EÚ 14. až 15. decembra, vrátane európskej podpory Ukrajine, ako aj o otázkach súvisiacich s rozširovaním EÚ a reformami.

Euractiv poznamenal, že maďarský premiér bude tvrdým orieškom pre francúzskeho prezidenta. Udržiava dobré vzťahy s Moskvou aj po začatí rusko-ukrajinského vojenského konfliktu, a nedávno tiež vyhlásil, že sa postaví nielen proti návrhu balíčka Európskej komisie finančnej pomoci Ukrajine vo výške 50 miliárd eur, aj proti začatiu prístupových rokovaní Bruselu s Kyjevom, uviedol Euractiv.

Ukrajine ide o veľa. Rozhodnutie v Bruseli možno prijať iba konsenzom (jednomyselne) a inštitúcie EÚ sa obávajú, že Maďarsko to môže na nadchádzajúcom summite vetovať. V záujme vyhnúť sa takémuto scenáru navštívil koncom novembra Budapešť predseda Európskej rady Charles Michel. Jeho cieľom bolo pokúsiť sa zmeniť názor maďarského premiéra, píše Euractiv, a súčasne dodáva, že zrejme neúspešne.

Macron však v rokovaní s Orbánom môže byť úspešnejší, pretože Paríž namiesto členstva presadzuje "dohodu o strategickom partnerstve" s Ukrajinou, pričom preferuje fond pomoci, do ktorého by každý členský štát prispieval v dobrovoľnej výške, uzatvára Euractiv.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach)