Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 13. apríl 2025Meniny má Aleš
< sekcia Zahraničie

Eurobarometer: Zisťovali mieru dôvery Európanov v EÚ a euro

Na snímke budova Európskej komisie v Bruseli 26. júna 2024. Foto: FOTO TASR - Jaroslav Novák

Prieskum tiež naznačil, že Európania majú optimistickejší pohľad na budúcnosť, radi by videli silnejšiu a nezávislejšiu EÚ, najmä vzhľadom na súčasné globálne výzvy.

Brusel 29. novembra (TASR) - Prieskum Eurobarometra zverejnený v piatok odhaľuje najvyššiu úroveň dôvery v Európsku úniu od roku 2007 a vôbec najvyššiu podporu eura. Informuje o tom spravodajca TASR.

Prieskum tiež naznačil, že Európania majú optimistickejší pohľad na budúcnosť, radi by videli silnejšiu a nezávislejšiu EÚ, najmä vzhľadom na súčasné globálne výzvy.

Podľa výsledkov 51 percent Európanov dôveruje EÚ, čo je najlepší výsledok od roku 2007, a 51 percent Európanov uviedlo, že dôveruje Európskej komisii. Dôvera v EÚ je najvyššia medzi mladými ľuďmi vo veku 15 – 24 rokov (59 percent).

Takmer tri štvrtiny respondentov (74 percent) uviedli, že sa cítia byť občanmi EÚ, čo je najvyššia úroveň za viac ako dve desaťročia, a 61 percent z nich vidí budúcnosť EÚ optimisticky.

Naďalej pozitívny obraz o EÚ má 44 percent občanov EÚ, zatiaľ čo 38 percent odpovedalo neutrálne a 17 percent sa vyjadrilo negatívne.

Pozitívne trendy boli zaznamenané aj vo väčšine kandidátskych krajín. Väčšina občanov dôveruje EÚ v Albánsku (81 percent), Čiernej Hore (75 percent), Kosove (70 percent), Gruzínsku (58 percent), Severnom Macedónsku a Bosne a Hercegovine (po 56 percent) a v Moldavsku (52 percent). V Turecku Únii skôr dôveruje ako nedôveruje 42 percent a v Srbsku 38 percent občanov. Tento názor má aj 38 percent respondentov zo Spojeného kráľovstva.

Približne 69 percent respondentov súhlasí s tým, že EÚ má dostatočné právomoci a nástroje na obranu ekonomických záujmov Európy v globálnej ekonomike. Rovnaký počet opýtaných súhlasí s tým, že EÚ je miestom stability v nepokojnom svete.

Podľa Európanov by hlavnou prioritnou oblasťou činnosti EÚ v strednodobom horizonte mala byť bezpečnosť a obrana (33 percent), po ktorej by mala nasledovať migrácia (29 percent), hospodárstvo (28 percent), klíma a životné prostredie (28 percent) a zdravie (27 percent).

Podľa prieskumu si 44 percent európskych občanov myslí, že z krátkodobého hľadiska bude mať najvyšší pozitívny vplyv na ich život zabezpečenie mieru a stability, po ktorom bude nasledovať zabezpečenie dodávok potravín, zdravia a priemyslu v EÚ a riadenie migrácie (po 27 percent).

Prieskum zaznamenal historicky najvyššiu podporu spoločnej meny, a to tak v EÚ ako celku (74 percent), ako aj v eurozóne (81 percent).

Pokiaľ ide o vnímanie situácie európskeho hospodárstva, 48 percent Európanov ju považuje za dobrú, zatiaľ čo 43 percent tvrdí opak. Celkovo 49 percent opýtaných si myslí, že európska hospodárska situácia zostane v nasledujúcich 12 mesiacoch stabilná.

V súvislosti s ruskou agresiou proti Ukrajine 87 percent Európanov súhlasí s poskytovaním humanitárnej podpory ľuďom postihnutým vojnou, 71 percent občanov EÚ podporuje ekonomické sankcie voči ruskej vláde, spoločnostiam a jednotlivcom a 68 percent súhlasí s poskytnutím finančnej podpory Ukrajine. Ďalej 60 percent opýtaných schvaľuje udelenie štatútu kandidátskej krajiny a 58 percent súhlasí s tým, aby EÚ financovala nákup a dodávky vojenského materiálu Ukrajine.

Štandardný prieskum Eurobarometra sa uskutočnil od 10. októbra do 5. novembra 2024 v 27 členských štátoch na vzorke 26.525 občanov EÚ. Rozhovory sa uskutočnili aj v deviatich kandidátskych a potenciálnych kandidátskych krajinách (okrem Ukrajiny) a v Spojenom kráľovstve.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)

FÁBRYOVÁ: Ľudí s obezitou je toľko, že môžme hovoriť o pandémii

V relácii TASR TV Zdravie diskutuje Lucia Illanitzová s lekárkou doc. Ľubomírou Fábryovou.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR budú pokračovať na 33. schôdzi už od pondelka (14. 4.), hoci v tento deň sa zvyčajne nerokuje. Ráno by sa podľa programu mali venovať novele zákona o dani z príjmov z dielne koaličnej SNS.

- Súdna rada SR má na svojom najbližšom zasadnutí naplánovanom na utorok (15. 4.) voliť kandidáta na funkciu predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR.

- Kvetnou nedeľou vstupujú kresťania na Slovensku, ale i vo svete do Veľkého či Svätého týždňa. Ide o najstarší a najvýznamnejší sviatok kresťanského cirkevného roka.

- Tisíce ľudí zo Srbska, Kosova i Bosny a Hercegoviny pricestovali autobusmi na zhromaždenie do Belehradu, ktoré bolo usporiadané na podporu srbského prezidenta Aleksandara Vučiča.

- Premiér SR Robert Fico v sobotu na Úrade vlády (ÚV) SR rokoval s delegáciou amerických kongresmanov, ktorá v rámci cesty po Európe pricestovala na návštevu Slovenska.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár absolvoval 11. a 12. apríla sériu rokovaní na diplomatickom fóre v tureckej Antalyi.

- V rámci osláv Dňa Slovákov v Maďarsku si v sobotu predstavitelia tamojšej slovenskej menšiny pripomenuli 30. výročie založenia Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku (CSSM).

- Austrálsky jazdec Oscar Piastri z McLarenu si vybojoval pole position v sobotňajšej kvalifikácii na Veľkú cenu Bahrajnu F1.

- Otvárací ceremoniál Svetovej výstavy Expo 2025 sa v sobotu konal v japonskom meste Osaka.

- Sýrske ministerstvo vnútra ohlásilo v sobotu zaistenie približne štyroch miliónov tabletiek drogy captagon - stimulantu podobného amfetamínu, ktoré mali byť vyvezené z prístavného mesta Lázikíja.

- Vo väčšine okresov Banskobystrického a Košického kraja, a tiež v okrese Levice treba zo soboty na nedeľu (13. 4.) počítať s mrazom, ktorý predstavuje ohrozenie pre vegetáciu.

- Administratíva amerického prezidenta Donalda sa rozhodla vyňať smartfóny, počítače a ďalšiu elektroniku z tzv. recipročných ciel.

- Približne dve hodiny trvali rozhovory medzi predstaviteľmi Iránu a Spojených štátov o jadrovom programe Teheránu, ktoré sa v sobotu uskutočnili v Maskate, hlavnom meste Ománu.

- Opozičné KDH dúfa, že prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini by mal zabezpečiť, aby poslanci Hlasu-SD nehlasovali za novelu zákona o predčasnom odchodnom a výsluhovom dôchodku pre prokurátorov, keď ju po vetovaní vráti do Národnej rady (NR) SR.

- Najmenej 46 ľudí utrpelo ľahké zranenia, respektíve mierne podráždenie dýchacích ciest, keď sa v sobotu na výstave modelov vláčikov Miniatur Wunderland v Hamburgu nadýchali dráždivého plynu, ktorý tam vypustil neznámy páchateľ.

- Bratislavské univerzity vítajú snahu rezortu školstva zaviesť pre študentov možnosť výberu medzi písaním záverečnej práce a absolvovaním odbornej stáže.