Quantcast
< sekcia Zahraničie

Eurokomisia chce predĺžiť obmedzenie cestovania do EÚ až do 15. mája

Ilustračná foto. Foto: TASR/AP

Prvá výzva eurokomisie na zavedenie dočasných obmedzení cestovania do EÚ bola zverejnená 16. marca a platí 30 dní.

Brusel 8. apríla (TASR) - Európska komisia (EK) v stredu vyzvala štáty schengenského priestoru a pridružené krajiny, aby až do 15. mája predĺžili obmedzenia týkajúce sa cestovala do EÚ. Reštrikcie sa vzťahujú na cesty občanov tretích krajín, ktoré nie sú nevyhnutne potrebné.

Skúsenosti z rôznych krajín podľa EK ukazujú, že uplatňované opatrenia sú účinné, ak platia viac ako 30 dní. Komisia tiež zdôraznila, že kroky zamerané na ochranu vonkajších hraníc EÚ môžu byť efektívne, len ak sa vykonávajú na všetkých hraniciach rovnakým spôsobom.

EK preto vyzvala členské krajiny Únie na koordinovaný prístup.

"Kým na vonkajších hraniciach je kľúčová koordinovaná činnosť, musíme spolupracovať aj na vnútorných hraniciach, aby sme zabezpečili, že náš vnútorný trh bude naďalej riadne fungovať a aby sa životne dôležité výrobky, ako sú potraviny, lieky a ochranné vybavenie, mohli dostať na miesto určenia," uviedla eurokomisárka pre vnútorné záležitosti Ylva Johanssonová.

Prvá výzva eurokomisie na zavedenie dočasných obmedzení cestovania do EÚ bola zverejnená 16. marca a platí 30 dní. Vlády všetkých členských štátov EÚ (s výnimkou Írska), ako aj štyroch pridružených krajín, prijali v marci vnútroštátne rozhodnutie na obmedzenie cestovania, ktoré nie je nevyhnutne potrebné.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)