< sekcia Zahraničie

Eurokomisia preskúma tresty za marihuanu ukladané slovenskými zákonmi

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Šimečka v tejto súvislosti pripomenul, že v septembri 2021 inicioval žiadosť adresovanú eurokomisii o zásah proti drakonickým slovenským trestom za držanie marihuany a jej lekárske využívanie.

Brusel 27. októbra (TASR) - Európska komisia (EK) ako strážkyňa zmlúv, na základe ktorých funguje EÚ, preskúma vysoké tresty, ktoré slovenské zákony udeľujú za držanie marihuany a jej lekárske využívanie. Uviedla to eurokomisárka pre vnútorné záležitosti Ylva Johanssonová v odpovedi na žiadosť europoslanca Michala Šimečku (PS) z liberálnej frakcie Obnovme Európu (RE).

Šimečka v tejto súvislosti pripomenul, že v septembri 2021 inicioval žiadosť adresovanú eurokomisii o zásah proti drakonickým slovenským trestom za držanie marihuany a jej lekárske využívanie. Spresnil, že k jeho žiadosti sa pridali aj ďalší slovenskí poslanci Európskeho parlamentu (EP) – Martin Hojsík (PS) a Lucia Ďuriš Nicholsonová (nezávislá) tiež zo skupiny RE, Vladimír Bilčík a Michal Wiezik (obaja SPOLU) z frakcie európskych ľudovcov (EPP) a Eugen Jurzyca (SaS) zastupujúci politickú skupinu konzervatívcov a reformistov (ECR).

Slovenskí europoslanci exekutívu EÚ upozornili, že podľa ich právnej analýzy sú často viac ako desaťročné tresty za lekárske využitie marihuany alebo niekoľko "džojntov" v rozpore s princípmi proporcionality a predvídateľnosti, tak ako ich formulujú právne predpisy EÚ.

Z tohto dôvodu požiadali EK o spustenie právneho konania voči Slovensku podľa článku 258 Zmluvy o fungovaní EÚ (ZFEÚ).

"Keď to nechce urobiť súčasná vláda, som rád, že k väčšej spravodlivosti na Slovensku môže dopomôcť Európska komisia. Je absurdné, aby naši občania za ekvivalent pár pohárov vína dostávali väčšie tresty ako vrahovia a sexuálni násilníci," opísal situáciu Šimečka. Zdôraznil, že kým rámcové rozhodnutie EÚ 2004/757 hovorí o trestoch za nelegálne pestovanie marihuany v rozmedzí jedného až troch rokov, slovenské zákony bežne umožňujú tresty v rozpätí 10 až 15 rokov. Pri väčšom rozsahu slovenským užívateľom dokonca hrozí až 25 rokov väzenia a konfiškácia majetku, ktorý ani nebol nadobudnutý v súvislosti s marihuanou.
Na archívnej snímke Michal Šimečka 14. mája 2019 v Bratislave.
Foto: TASR - Jakub Kotian

Komisárka Johanssonová v odpovedi na žiadosť slovenských europoslancov uviedla, že právo EÚ síce stanovuje iba minimálne tresty a jednotlivé národné štáty majú možnosť určiť vlastné maximálne hranice, tieto však musia rešpektovať princípy proporcionality a predvídateľnosti, tak ako ich vyžadujú európske právne normy vrátane Charty základných práv EÚ.

Odkázala, že v tomto kontexte EK preskúma situáciu, na ktorú upozornili zákonodarcovia, aktuálny stav na Slovensku a zváži spustenie procedúry infringementu (právneho konania v prípade neplnenia práva EÚ).

"Som presvedčený, že eurokomisia po preskúmaní drakonických trestov nebude mať inú možnosť a začne právne konanie proti Slovensku," povedal Šimečka. A dodal, že ak by Slovensko ani po spustení právneho konania tresty súvisiace s marihuanou neznížilo, tak Slovensku hrozí, že ho eurokomisia zažaluje na Súdnom dvore EÚ.

Žiadosť uvedenej skupiny europoslancov nadväzuje na petíciu za dekriminalizáciu marihuany, ktorú už skôr spustili Michal Šimečka a Martin Hojsík a ktorú už podpísalo takmer 23.000 ľudí.

"Máme jasné požiadavky – povoliť marihuanu na lekárske účely, povoliť pestovanie maximálne piatich rastlín na osobnú spotrebu dospelých ľudí, zlepšiť prevenciu a sociálno-psychologické služby a odbúrať nezmyselné drakonické tresty," vysvetlil europoslanec Hojsík.