Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 14. máj 2024Meniny má Bonifác
< sekcia Zahraničie

Europarlament vyzval krajiny EÚ na lepšiu ochranu detí

Ilustračná snímka. Foto: TASR Jakub Kotian

Cieľom Európskej záruky pre deti je bojovať proti chudobe detí zabezpečením prístupu k základným službám, ako je zdravotná starostlivosť a vzdelávanie.

Brusel/Štrasburg 21. novembra (TASR) - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v utorok vyzvali na lepšiu ochranu detí a ich rodín. Schváleným uznesením na členské štáty EÚ naliehajú, aby prijali národné akčné plány záruky pre deti. Informuje o tom spravodajca TASR.

Za správu zameranú na zníženie nerovností a podporu sociálneho začlenenia detí a ich rodín v čase krízy hlasovalo 386 poslancov, 87 bolo proti a 141 sa zdržalo hlasovania.

Poslanci zároveň prijali uznesenie, v ktorom členské štáty vyzvali, aby zabezpečili úplné vykonávanie Európskej záruky pre deti.

Poslanci vyzvali členské štáty, aby zabezpečili účinný a bezplatný prístup ku kľúčovým službám, ako sú vzdelávanie a školská činnosť, zdravotná starostlivosť, ako aj jedno zdravé jedlo každý školský deň a účinný prístup k zdravej výžive a primeranému bývaniu. Tento viacrozmerný prístup sa týka aj primeraných výhod a politík týkajúcich sa dovolenky, ako aj prístupného a spravodlivého trhu práce.

Cieľom Európskej záruky pre deti je bojovať proti chudobe detí zabezpečením prístupu k základným službám, ako je zdravotná starostlivosť a vzdelávanie. Doteraz 25 z 27 členských štátov EÚ prijalo svoje národné akčné plány záruky pre deti.

Národné akčné plány sa v jednotlivých členských štátoch líšia – nie všetky majú jasný rozpočet, harmonogram a mechanizmus monitorovania.

Európska záruka pre deti je podľa EP nástroj, ktorý má deti vymaniť z chudoby. Tomu má dopomôcť aj Európsky orgán pre deti, dodatočný rozpočet vo výške 20 miliárd eur do roku 2027 a zmysluplné vykonávanie odporúčaných opatrení v členských krajinách.

Podľa údajov Eurostatu bolo v roku 2022 ohrozených chudobou alebo sociálnym vylúčením 95,3 milióna ľudí v EÚ, čo predstavuje takmer 22 percent obyvateľstva EÚ. V roku 2022 bolo takmer každé štvrté dieťa v EÚ ohrozené chudobou a sociálnym vylúčením.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)