< sekcia Zahraničie

Europol pátra po 18 najhľadanejších sexuálnych delikventoch

Na archívnej snímke je budova Europolu v holanskom Haagu. Foto: TASR/AP

Sexuálne trestné činy sú v členských štátoch EÚ hlásené v priemere každé dve minúty.

Haag 27. októbra (TASR) – Európsky policajný úrad Europol vyhlásil v utorok pátranie po 18 najnebezpečnejších sexuálnych delikventoch z európskych krajín. Informovala o tom agentúra DPA.

Ide o osoby podozrivé alebo už odsúdené za sexuálne trestné činy a Europol požiadal o pomoc aj verejnosť, aby poskytla informácie, ktoré by mohli pomôcť pri ich vypátraní a zadržaní. Ľudia môžu svoje podnety nahlasovať nahlásiť prostredníctvom webovej stránky, na ktorej je aj zverejnený aj zoznam a profily hľadaných delikventov.

Orgány činné v trestnom konaní z jednotlivých krajín budú počas nasledujúcich štyroch týždňov zverejňovať ich fotografie aj prostredníctvom internetových sociálnych sietí a v médiách.

Sexuálne trestné činy sú v členských štátoch EÚ hlásené v priemere každé dve minúty. „Je to priemerný časový interval, v ktorom je policajným zložkám v EÚ hlásený trestný čin sexuálneho charakteru, či už ide o znásilnenie, akt sexuálneho násilia alebo napadnutie," píše sa v komuniké Európskeho policajného úradu.

Prvá takáto celoeurópska kampaň zameraná na vypátranie najhľadanejších kriminálnikov bola spustená v roku 2016. Odvtedy sa podarilo zatknúť 91 osôb, z čoho v 33 prípadoch prišla kľúčová informácia, potrebná na dolapenie zločinca, v podobe podnetu od verejnosti.

K aktuálnej iniciatíve sa zatiaľ pridali policajné zložky z 18 európskych krajín. Konkrétne ide o Belgicko, Bulharsko, Cyprus, Chorvátsko, Dánsko, Francúzsko, Holandsko, Litvu, Lotyšsko, Luxembursko, Maltu, Nemecko, Poľsko, Rumunsko, Španielsko, Švédsko, Taliansko a Veľkú Britániu.