Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 2. máj 2024Meniny má Žigmund
< sekcia Zahraničie

Europoslanci v debate o policajnej brutalite uviedli prípad Chovanca

Na archívnom videozábere z policajnej kamery lekárka kontroluje Slováka Jozefa Chovanca v cele predbežného zadržania na letisku vo valónskom meste Charleroi 24. februára 2018. Foto: TASR/AP

Podľa europoslancov k policajnej brutalite nedochádza len v USA, Hongkongu či Bielorusku, lebo aj v EÚ je veľa prípadov s rasistickým, protirómskym či protimigrantským pozadím.

Štrasburg/Brusel 20. októbra (TASR) - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v rámci utorňajšej rozpravy o policajnej brutalite v členských štátoch EÚ diskutovali o prípadoch neprimeraného a neodôvodneného násilia zo strany policajných zložiek či prejavov rasizmu a xenofóbie, pričom poukázali aj na prípad slovenského občana Jozefa Chovanca, ktorý zomrel koncom februára 2018 po neprimeranom zásahu belgickej polície na letisku v Charleroi.

Poslanci v rozprave s nemeckým ministrom pre záležitosti Európskej únie Michaelom Rothom a eurokomisárkou pre vnútorné veci Ylvou Johanssonovou, do ktorej sa prihlásili aj piati slovenskí zákonodarcovia, vyzvali na urýchlené vyšetrenie prípadov, keď polícia použila neprimerané donucovacie prostriedky alebo na ich použitie nebol dôvod.

Roth v mene nemeckého predsedníctva v Rade EÚ uviedol, že často vidieť dôkazy o policajnom násilí aj v Európe, preto je dôležité vyvodiť dôsledky. Rada EÚ súhlasí s uznesením EP v tejto oblasti, že všetky krajiny EÚ musia zaistiť, aby použitie donucovacích prostriedkov zo strany polície bolo vždy primerané. Súhlasí aj so zavedením systémov na prešetrenie takýchto prípadov, najmä keď sa v Nemecku vedie rozsiahla diskusia o rasizme v štátnych inštitúciách a v radoch polície.
Na archívnej snímke eurokomisárka Ylva Johanssonová.
Foto: TASR/AP

Komisárka Johanssonová vyjadrila sústrasť rodine Jozefa Chovanca. Pripomenula, že Európska komisia nemá kompetencie v tejto oblasti, ale je ochotná zaoberať sa každým použitím neprimeraného násilia zo strany polície a zabezpečiť spravodlivosť. Dodala, že spolu s Radou EÚ chce eurokomisia vypracovať spoločný postup pre šéfov polície v krajinách EÚ.

Poslanci počas rozpravy konštatovali, že na rozdiel od prípadu Afroameričana Georgea Floyda sa v Európe nekonali demonštrácie na podporu Jozefa Chovanca či občanov iných krajín EÚ, ktorí zomreli pri zásahu polície. V demokracii, na rozdiel od diktatúry, sa podľa nich takéto prípady musia vyšetriť, čo napríklad v Belgicku v prípade Chovanca dlho viazlo a zmenilo sa až pod tlakom médií.

Podľa europoslancov k policajnej brutalite nedochádza len v USA, Hongkongu či Bielorusku, lebo aj v EÚ je veľa prípadov s rasistickým, protirómskym či protimigrantským pozadím, za ktorými stoja alebo ich otvorene tolerujú príslušníci policajných síl. Spomenuli aj prípady fyzického napadnutia demonštrantov v Katalánsku či ľudí protestujúcich v Bulharsku alebo zásahy voči ekologickým aktivistom.

Poslanci sa v tejto súvislosti konštatovali, že polícia sa nemôže "samoregulovať" a vyslovili sa za vytvorenie mechanizmu na vyšetrenie prípadov policajného násilia.
Ilustračná snímka.
Foto: TASR/AP

Belgická socialistická poslankyňa Kathleen Van Bremptová tiež vyjadrila sústrasť rodine Jozefa Chovanca a vyjadrila nádej, že sa tento prípad čoskoro objasní a podarí sa obnoviť dôveru v políciu. "Nemôžeme byť slepí pokiaľ ide o takéto policajné činy," uviedla v pléne EP.

Časť poslancov v rozprave spomenula, že neprimerané zásahy polície treba kritizovať, ale nie zovšeobecňovať a upozornili na tlak a hrozby, ktorým sú policajti vo svojej práci vystavení. Podľa nich je každý deň v EÚ napadnutých v priemere osem policajtov a mnohí z nich skončia v nemocnici.

K prípadu Jozefa Chovanca sa v septembri vyjadril aj predseda EP David Sassoli, ktorý podporil požiadavky na riadne vyšetrenie tohto prípadu a vyzval zodpovedných činiteľov na súčinnosť pri vyšetrovaní a poskytnutie odpovedí.