< sekcia Zahraničie

Europoslanci vyjadrili obavy o práva občanov EÚ v Británii po brexite

Ilustračná snímka. Foto: TASR Jakub Kotian

V uznesení, za ktoré hlasovalo 610 poslancov, 29 bolo proti a 68 sa hlasovania zdržalo, sa uvádza, že je potrebná analýza situácie práv európskych občanov v súvislosti s brexitom.

Brusel/Štrasburg (TASR) - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v stredu v Štrasburgu zdôraznili, že aj po brexite je potrebné zabezpečiť ochranu práv občanov EÚ žijúcich v Británii. Ich obavy sa týkajú najmä uplatňovania systému registrácie občanov EÚ v Spojenom kráľovstve, ktorí chcú získať nový štatút pobytu v tejto krajine (EU Settlement Scheme).

V uznesení, za ktoré hlasovalo 610 poslancov, 29 bolo proti a 68 sa hlasovania zdržalo, sa uvádza, že je potrebná analýza situácie práv európskych občanov v súvislosti s brexitom. Poslanci zdôraznili, že pri schvaľovaní dohody o brexite sa zohľadnia "získané skúsenosti a poskytnuté záruky" týkajúce sa ochrany týchto práv.

Europoslanci vyjadrili osobitné znepokojenie s procesom podávania žiadostí o registráciu občanov EÚ s cieľom získať po brexite nový štatút pre svoj pobyt v Spojenom kráľovstve, lebo neexistuje žiadny fyzický dokument ako dôkaz o úspešnej registrácii pobytu v Británii či dostupnosť takýchto dokumentov.

Členovia zákonodarného zboru EÚ spochybnili vytvorenie a nezávislosť "nezávislého orgánu" Spojeného kráľovstva, čo je stanovené v dohode o brexite, a uviedli, že by radšej uvítali vytvorenie spoločného kontrolného mechanizmu Európskeho parlamentu a Spojeného kráľovstva.

Stredajšie uznesenie EP vyzýva tiež na začatie informačných kampaní, ktorých cieľom je pripraviť občanov na pobrexitové obdobie a nalieha na vlády ostatných 27 členských štátov EÚ, aby prijali dôsledné a veľkorysé opatrenia na zabezpečenie právnej istoty pre občanov Spojeného kráľovstva s pobytom na ich území.

Európsky parlament je poslednou inštitúciou EÚ, ktorá musí schváliť dohodu o vystúpení Spojeného kráľovstva z Únie. Poslanci musia dohodu o brexite schváliť jednoduchou väčšinou odovzdaných hlasov. Parlament bude hlasovať o dohode o brexite až po ukončení ratifikačného procesu tejto zmluvy v Spojenom kráľovstve.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)