Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 4. apríl 2025Meniny má Izidor
< sekcia Zahraničie

Europoslanci zo SR: Poľské predsedníctvo bude úspešnejšie ako maďarské

Na archívnej snímke europoslanci . Foto: TASR - Martin Baumann

Roth Neveďalová poukázala okrem energetickej bezpečnosti aj na význam tej potravinovej.

Štrasburg 22. januára (TASR) - Europarlament v stredu v Štrasburgu diskutuje o programe polročného poľského predsedníctva v Rade EÚ s premiérom Donaldom Tuskom. Slovenskí poslanci Európskeho parlamentu (EP) očakávajú počas neho výraznejší posun v únijných politikách v porovnaní s predošlým maďarským predsedníctvom, informuje TASR.

Podpredseda europarlamentu Martin Hojsík (Obnovme Európu/PS), Katarína Roth Neveďalová (nezaradená/Smer-SD) a Miriam Lexmann (Európska ľudová strana/KDH) vítajú zameranie poľského predsedníctva na bezpečnosť. Je to podľa nich dôležitá téma pre EÚ a Slovensko v súčasnosti, pričom nejde len o bezpečnosť z pohľadu obrany, ale aj energetiky či potravín.

"Poľské predsedníctvo sa chce sústrediť na to, aby ľudia a firmy viac pocítili pozitíva bezpečnosti a nezávislosti. Aj preto očakávam, že budú veľmi aktívni pri pripravovanej Dohode o čistom priemysle. Rovnako pozitívne vnímam aj ich prioritu boja proti dezinformáciám, zdravotníckej bezpečnosti či bezpečného a slobodného podnikania," uviedol Hojsík.

Roth Neveďalová poukázala okrem energetickej bezpečnosti aj na význam tej potravinovej. "Bude nám končiť dohoda, ktorú máme momentálne v súvislosti s dovozom poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny, takže takisto veľmi dôležitá téma pre Slovensko," uviedla. Poznamenala tiež, že Varšava si stanovila až príliš veľa priorít, pričom všetky bude podľa nej veľmi náročné naplniť.

Lexmann doplnila, že sa dlhodobo venuje hospodárskej bezpečnosti v kontexte hrozieb, ktoré sú citeľné zo strany Číny. Na tejto oblasti chce spolupracovať ako členka Výboru EP pre medzinárodný obchod aj s poľským predsedníctvom. "Vítam tiež, že sa predsedníctvo bude zameriavať na bezpečnosť v online priestore. V tejto téme budem spolupracovať najmä na ochrane duševného zdravia detí, kde budem apelovať na revíziu Aktu o digitálnych službách (DSA) či úprave odporúčacích systémov online platforiem tak, aby deti boli chránené pred toxickým obsahom," priblížila.

Europoslanec Branislav Ondruš (nezaradený/Hlas-SD) nevidí žiadne zásadné priority v oblastiach, ktorým sa venuje. "Budem rád, ak sa Poliakom podarí dotiahnuť trialóg o smernici o európskych zamestnaneckých radách tak, že nová legislatíva posilní ich postavenie a možnosti pri obhajobe práv zamestnancov nadnárodných korporácií vrátane možností predbežných súdnych opatrení," spresnil.

Dúfa, že poľské predsedníctvo nebude úspešné "vo svojich plánoch zatiahnuť EÚ do pretekov v zbrojení a podpore utrpenia ukrajinských žien, detí a starých ľudí pokračovaním vojny, ktorá Ukrajine spôsobuje nesmiernu tragédiu".

Podľa Hojsíka čakajú poľské predsedníctvo tiež "takpovediac dokončovacie práce" na únijnej legislatíve. Verí, že sa podarí uzavrieť vyjednávania o ochrane pôdy, ale aj o bezpečnosti hračiek či legislatívnom rámci na ochranu vody.

Slovenskí europoslanci sa zhodujú, že polročné predsedníctvo Poľska prinesie väčší posun v únijnej legislatíve v porovnaní s predošlým maďarským predsedníctvom. Podľa Hojsíka slabé postavenie maďarského premiéra Viktora Orbána a jeho režimu na európskej scéne sa prejavilo aj v neschopnosti predsedníctva dokončiť vyjednávania o niektorých právnych predpisoch, ktoré teraz zostali na stole Poliakom.

Podľa Roth Neveďalovej bude poľské predsedníctvo úspešnejšie z dôvodu, že "mu nebudú všetci hádzať polená pod nohy". Poliaci sú podľa nej v súčasnosti obľúbenejší v Európskej únii ako Maďari, takže očakáva, že niečo presadia. Dúfa, že sa začne veľa dôležitých debát v súvislosti s rozpočtom EÚ na ďalších sedem rokov a aj so stavom a budúcnosťou pre kohéznu politiku.

Aj Ondruš tvrdí, že Poliaci nebudú musieť vzdorovať takým politickým tlakom ako Maďari. "Nikto sa im nebude vyhrážať izoláciou, nikto ich nebude obviňovať zo sledovania predstaviteľov EÚ, nikto im nebude brať peniaze. Donald Tusk je obľúbencom európskych liberálov, ktorých už dávno nevyrušujú antiliberálne opatrenia, akými sú policajné kontroly na hraniciach či dokonca zrušenie práva na azyl, ktoré vlani ohlásil práve Donald Tusk," zakončil pre TASR.

ŠIPOŠ: Nebyť nás, o zmrazení poslaneckých platov by nikto nehovoril

V čase konsolidácie verejných financií, kedy sa od ľudí očakáva, že si budú uťahovať opasky, by podľa M.Šipoša (hnutie Slovensko) ochotu šetriť na sebe mali ukázať aj poslanci (správa, PODCAST, VIDEO)

- Približne 80 vysokoškolských študentov vyrazilo vo štvrtok na bicykloch zo srbského mesta Nový Sad na zhruba dvojtýždňovú 1300-kilometrovú cestu do francúzskeho Štrasburgu, kde plánujú navštíviť Európsky parlament aj Radu Európy.

- Napriek všeobecnému ústupu ukrajinských vojakov z ruskej Kurskej oblasti považuje ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vpád na územie nepriateľa za úspešný.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili štvrtkové rokovanie diskusiou o novele zákona o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve.

- Na národnú púť do Ríma a Vatikánu prišli tisíce Sloveniek a Slovákov, ktorí sa spojili bez ohľadu na vek či názory a ukazujú, že na hodnotách aj na viere sa dá spojiť.

- Minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár požiadal Španielsko o možnosť poskytnutia systému protivzdušnej obrany na území SR na základe rotačného systému, kým si Slovensko nezabezpečí vlastnú ochranu vzdušného priestoru.

- Najmenej 25 ľudí prišlo v Pásme Gazy vo štvrtok o život pri izraelskom leteckom útoku na budovu školy, ktorá slúži ako útočisko pre ľudí vysídlených v dôsledku vojny, uviedla tamojšia civilná obrana.

- Slovenskí hokejoví reprezentanti do 18 rokov vstúpili úspešne do prvej fázy prípravy pred majstrovstvami sveta. Vo štvrtkovom úvodnom prípravnom zápase v Trenčíne zdolali rovesníkov z Lotyšska 6:5.

- Americký prezident Donald Trump prepustil najmenej troch v ysokopostavených predstaviteľov Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť (NSC), uviedli vo štvrtok pre stanicu CNN tri nemenované zdroje.

- Zavedené 25-percentné clá na všetky tovary a služby z EÚ do Spojených štátov budú mať negatívny vplyv na ekonomický rast aj ceny výrobkov.

- Transakčná daň je likvidačná pre všetky slovenské firmy, no najmä pre tie malé. Opoziční poslanci z Progresívneho Slovenska (PS) vyzvali vládu, aby ju zrušila, keďže podľa nich nemá žiadny hospodársky ani sociálny zmysel.

- Pracovný čas členov posádky vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (HEMS) sa bude počítať vo vzťahu k počtu zásahov a nie k počtu letov.

- Ministerstvo dopravy (MD) SR získa možnosť obmedziť či zakázať vykonávanie civilných letov v určenej časti vzdušného priestoru SR aj z dôvodu zabránenia šírenia nákazlivých chorôb zvierat.

- Clá na európske tovary a automobily, ktoré v stredu oznámil americký prezident Donald Trump, silne rezonujú medzi poslancami Európskeho parlamentu (EP).

- Ministerstvo hospodárstva (MH) SR bude mať na požiadanie prístup k sociálno-ekonomickým údajom obyvateľov, na základe ktorých posúdi potrebu kompenzácií nákladov na energie.

- Fínsky prezident Alexander Stubb chce, aby vedúcu úlohu pri potenciálnych rokovaniach s Ruskom o Ukrajine v rámci európskeho úsilia o podporu Kyjeva prevzalo Francúzsko alebo Británia.

- Dánsko ohlásilo vo štvrtok svoj v poradí už 25. balík pomoci pre Ukrajinu s cieľom posilniť jej protivzdušnú obranu i delostrelectvo.

- Ministerstvo kultúry (MK) SR zrušilo výberové konanie na post generálneho riaditeľa Slovenského národného divadla (SND).

- Americký prezident Donald Trump verí, že USA sú na správnej ceste po tom, ako oznámil novú vlnu ciel, ktoré spôsobili šok na svetových trhoch.

- Slovenská národná strana (SNS) vyzvala predsedu vlády SR Roberta Fica , aby z pozície európskeho komisára, ktorý zastupuje Slovenskú republiku, odvolal Maroša Šefčoviča.