Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 26. apríl 2025Meniny má Jaroslava
< sekcia Zahraničie

Európsky parlament je jedinou inštitúciou EÚ volenou priamo občanmi

Na archívnej snímke z 13. júla 2020 vlajka Európskej únie. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Prvé priame voľby do EP sa uskutočnili v dňoch 7. - 10. júna 1979. Išlo súčasne o prvé spoločné európske voľby.

Bratislava/Štrasburg 4. júna (TASR) - Európsky parlament (EP), ako jedna z hlavných inštitúcií Európskej únie (EÚ), prešiel počas svojej existencie zásadným vývojom a výraznými zmenami, keď postupne nadobúdal značné právomoci. Zatiaľ čo jeho predchodca - Zhromaždenie Európskeho spoločenstva uhlia a ocele (ESUO) - malo len kontrolné právomoci, súčasný europarlament sa podieľa na vytváraní a prijímaní novej legislatívy. Zároveň je EP jedinou priamo volenou inštitúciou EÚ.

Od vzniku ESUO v roku 1952 bolo bezprostredným predchodcom Európskeho parlamentu Zhromaždenie ESUO. Tvorilo ho 78 zástupcov zo šiestich zakladajúcich krajín - z Belgicka, Francúzska, Holandska, Luxemburska, Nemecka a Talianska. Voľba zástupcov do Zhromaždenia ESUO nebola na rozdiel od súčasnosti priama, ale delegáti (zástupcovia krajín) boli do Zhromaždenia ESUO nominovaní z poslancov národných parlamentov. Všetci europoslanci mali dvojitý mandát. Po prvý raz sa zišli 10. septembra 1952 v Štrasburgu.

O necelých päť rokov neskôr, 25. marca 1957, podpísalo šesť štátov Rímske zmluvy, čím položili základy Európy tak, ako ju poznáme dnes. Účinnosť nadobudli 1. januára 1958. Belgicko, Francúzsko, Holandsko, Luxembursko, Nemecko a Taliansko vytvorili v Ríme Európske hospodárske spoločenstvo (EHS) a Európske spoločenstvo pre atómovú energiu (Euratom).

V obidvoch nových spoločenstvách vykonávala rozhodnutia Rada na návrh Komisie. Rada mala rozhodnutia konzultovať s Európskym parlamentným zhromaždením, ktoré jej malo oznamovať svoje stanoviská. Počet poslancov zhromaždenia sa zvýšil na 142. Prvé zasadnutie Európskeho parlamentného zhromaždenia sa uskutočnilo 19. marca 1958 v Štrasburgu. Rímskymi zmluvami sa zaviedlo súčasne osobitné ustanovenie, aby boli poslanci volení priamo. Toto ustanovenie sa prvýkrát naplnilo v roku 1979.

Počiatkom šesťdesiatych rokov sa začali prejavovať čoraz intenzívnejšie snahy niektorých členov s cieľom zmeniť názov Zhromaždenia tak, aby vhodnejšie odrážal jeho postavenie v rámci európskych inštitúcií. Najmä zástupcovia Nemecka a Holandska navrhovali názov Európsky parlament. K hlasovaniu o zmene názvu došlo 30. marca 1962.

Prvé priame voľby do EP sa uskutočnili v dňoch 7. - 10. júna 1979. Išlo súčasne o prvé spoločné európske voľby. Obyvatelia deviatich krajín, teda Francúzska, Nemecka, Talianska, Spojeného kráľovstva, Holandska, Belgicka, Dánska, Írska a Luxemburska volili celkove 410 poslancov. Priemerná volebná účasť dosiahla 62 percent. Prvé zasadanie parlamentu sa uskutočnilo v novej polkruhovej budove Európskeho paláca v Štrasburgu 17. júla 1979.

Odvtedy sa poslanci Európskeho parlamentu volia priamym všeobecným hlasovaním na obdobie piatich rokov. Slovenská republika sa po prvýkrát zúčastnila na voľbách do europarlamentu 13. júna 2004, keď si zvolila 14 europoslancov.

Už počas týchto volieb prišlo na Slovensku k volebným urnám spomedzi všetkých členských krajín Európskej únie najmenej voličov - volebná účasť dosiahla len 16,96 %. Toto nelichotivé prvenstvo zaznamenala SR aj v nasledujúcich voľbách do EP - v roku 2009 to bolo 19,64 %.

O päť rokov neskôr si Slovensko pripísalo na svoje konto európske historické minimum vo volebnej účasti, keď hlasovacie lístky vhodilo do volebných urien len 13,05 % Slovákov. A napriek tomu, že v roku 2019 prekonala SR prvýkrát hranicu 20 %, opäť to bola v rámci EÚ s 22,74 % najnižšia účasť.

Po vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie (31. januára 2020) sa počet poslancov v EP, zastupujúcich 27 členských krajín, znížil zo 751 na 705. Tento rok si budú voliči na Slovensku voliť 15 poslancov EP, teda o jedného viac ako vo voľbách v roku 2019.

Oficiálnym sídlom Európskeho parlamentu a dejiskom väčšiny jeho plenárnych schôdzí je Štrasburg. Na parlamentných výboroch sa poslanci schádzajú v Bruseli a sekretariát EP sídli v Luxemburgu.

HRABKO: Štátny smútok v čase pohrebu pápeža je dobrý politický krok

Náboženskú vieru pokladá Hrabko za osobnú a súkromnú vec každého človeka, pápež František však bol podľa neho aj uznávanou politickou osobnosťou (správa, PODCAST, VIDEO).

- Študenta strednej školy v Nantes, ktorý vo štvrtok pobodal štyroch ľudí, jeho známi popísali ako samotára obdivujúceho nacistického vodcu Adolfa Hitlera, uviedla v piatok francúzska prokuratúra.

- Hokejisti HK Nitra zvíťazili na ľade HC Košice 4:2 v piatom finálovom zápase play off Tipos extraligy.

- Vo Vatikáne sa v piatok o 19.00 h skončila verejná rozlúčka so zosnulým pápežom Františkom. S pontifikom, ktorého telo bolo vystavené v Bazilike svätého Petra, sa od stredy dopoludnia prišlo rozlúčiť asi 250.000 ľudí.

- Natália Hejková sa rozlúčila so svojou 38-ročnou trénerskou kariérou 13. ligovým titulom s ZVVZ USK Praha.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár rokoval počas dvojdňovej pracovnej cesty v Kirgizsku s najvyššími predstaviteľmi krajiny, s ktorými sa zhodol na zintenzívnení vzájomných vzťahov.

- Čína v piatok oslobodila niektoré dovozy z USA od svojich ciel. To naznačuje, že obchodná vojna medzi dvoma najväčšími svetovými ekonomikami by sa mohla zmierniť.

- Slovenskí hokejoví reprezentanti neuspeli ani v druhom prípravnom zápase s Českom. Po štvrtkovej prehre 0:4 nestačili v piatok opäť v Ostrave - Porube na domáci výber 1:2.

- Americký prezident Donald Trump v rozhovore pre časopis Time vyjadril presvedčenie, že Saudská Arábia normalizuje vzťahy s Izraelom v dohľadnom čase a pripojí sa tak k tzv. abrahámovským dohodám.

- Riaditeľ amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) Kash Patel v piatok informoval, že príslušníci FBI zadržali sudkyňu pôsobiacu na súde v štáte Wisconsin.

- Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) odporučí klubu poslancov Národnej rady SR za Smer-SD, ako aj ďalším poslancom vládnej koalície, aby za zákon o tzv. covidových amnestiách opätovne hlasovali a prelomili veto prezidenta SR Petra Pellegriniho.

- Predseda opozičného Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka verí, že v Národnej rade (NR) SR neprelomia veto prezidenta k zákonu o tzv. covidových amnestiách.

- Enviroorganizácie pripravili hromadnú pripomienku k novele zákona o ochrane prírody, ktorú podporilo 3101 ľudí. Ide o piatu novelu zákona o ochrane prírody za posledné dva roky.

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o tzv. covidovej amnestii a vráti ho s výhradami parlamentu na opätovné prerokovanie.

- Ruský prezident Vladimir Putin v piatok prijal osobitného vyslanca amerického prezidenta Steva Witkoffa, oznámil Kremeľ.

- Tatranský národný park (TANAP) podal na okresný úrad návrh zonácie. V najvyšších pásmach ochrany bude viac ako 50 percent územia parku. Na sociálnej sieti o tom informovali štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Filip Kuffa a riaditeľ TANAP-u Olexa.

- Zmeny v mýtnych poplatkoch nie sú žiadnou novinkou. Vychádzajú z celoeurópskej smernice, ktorej zavedenie je povinné. Uviedol to pre TASR odbor komunikácie Ministerstva dopravy SR v reakcii na vyjadrenia Nadácie Zastavme korupciu a predstaviteľov autodopravcov.

- Stredoslovenská vodárenská spoločnosť (StVS) podporuje výstavbu plánovanej prečerpávacej vodnej elektrárne Málinec. TASR o tom v piatok informoval odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) Slovenskej republiky.

- Lekári predpísali vlani najviac liekov pacientom s chorobami kardiovaskulárneho a nervového systému. V roku 2024 bol zároveň zaznamenaný medziročný nárast spotreby humánnych liekov v úhradách a aj pri spotrebe vyjadrenej počtom balení.

- Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) sa stretne v pondelok (28. 4.) s maďarským premiérom Viktorom Orbánom, ktorý príde na oficiálnu návštevu Slovenska. Okrem iného sa budú partneri zaoberať aj možnosťami spolupráce v oblasti energetiky.

- Slovenská advokátska komora (SAK) dôrazne odmieta akékoľvek útoky na predstaviteľov justície, či už ide o sudcov, prokurátorov, advokátov, notárov, exekútorov alebo zástupcov iných právnických povolaní.