Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 14. jún 2024Meniny má Vasil
< sekcia Zahraničie

Evakuácie na východe Ukrajiny sú cynickým zneužitím ľudí, tvrdí USA

Na snímke ukrajinský vojak čaká v zákope pri línii oddeľujúcej územie obsadené proruskými separatistami v ukrajinskom Mariupole v piatok 21. januára 2022. Foto: TASR/AP

Vodca separatistov v samozvanej Luhanskej ľudovej republike (LĽR) na východe Ukrajiny Leonid Pasečnik totiž vyzval v piatok obyvateľov, aby sa evakuovali do Ruska.

Mníchov 18. februára (TASR) - Americká vláda v piatok vyhlásila, že evakuácia civilistov organizovaná proruskými separatistami na východe Ukrajiny je "cynický" krok Moskvy, ktorých chce odkloniť pozornosť od svojej bezprostredne hroziacej invázie. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

"Takéto oznámenia sú ďalšími pokusmi prekryť klamstvami a dezinformáciami fakt, že v tomto konflikte je agresorom Rusko," povedal novinárom hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí počas Mníchovskej bezpečnostnej konferencie. "Je to aj cynické a kruté použiť ľudské bytosti ako figúrky na odklonenie pozornosti sveta od faktu, že Rusko zhromažďuje svojich vojakov a pripravuje sa na útok," dodal hovorca.

Vodca separatistov v samozvanej Luhanskej ľudovej republike (LĽR) na východe Ukrajiny Leonid Pasečnik totiž vyzval v piatok obyvateľov, aby sa evakuovali do Ruska. "Aby sme zabránili civilným obetiam, vyzývam obyvateľov republiky..., nech čo najskôr odídu do Ruskej federácie," uviedol vo vyhlásení Pasečnik.

Predtým vydal podobné vyhlásenie aj vodca separatistov samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) na východe Ukrajiny Denis Pušilin. V piatok oznámil, že povstalecké úrady začnú v tento deň evakuovať civilistov do Ruska. "Ženy, deti a seniori sú určení na evakuáciu ako prví," uviedol Pušilin na sociálnej sieti Telegram.Pušilin obvinil Kyjev z plánovania bezprostredného útoku na separatistické územia podporované Moskvou. "Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj v blízkej budúcnosti vydá rozkaz svojim vojakom, aby spustili útok," dodal Pušilin.

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba v piatok následne zareagoval a dôrazne poprel správy, že Ukrajina čoskoro podnikne útočné operácie na východe alebo sabotážne akcie v tamojších zariadeniach na výrobu chemikálií. Tieto správy označil Kuleba za dezinformácie Ruska, ktoré vojensky aj politicky podporuje ukrajinských separatistov.