Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 29. február 2024
< sekcia Zahraničie

Evakuovaní obyvatelia Hřenska sa v sobotu môžu vrátiť domov

Slovenské vrtuľníky sú pri hasení požiaru v Národnom parku České Švajčiarsko nasadené počas pondelka na nedostupné kopce Bournak a Vetrovec na východnej strane požiariska. FOTO TASR - Prezídium HaZZ , 1. august 2022 Foto: TASR

Evakuovaní obyvatelia Hřenska v Národnom parku České Švajčiarsko, konkrétne z jeho častí Mezná a Mezní Louka sa od soboty môžu vracať domov.

Praha 11. augusta (TASR) - Evakuovaní obyvatelia Hřenska v Národnom parku České Švajčiarsko, konkrétne z jeho častí Mezná a Mezní Louka sa od soboty môžu vracať domov. Vo štvrtok to uviedla česká ministerka životného prostredia Anna Hubáčková. Informuje o tom spravodajkyňa TASR v Prahe na základe informácií spravodajskej stanice ČT24.

"Zatiaľ je to tak, že sa vracajú oni do svojich obydlí, nevracajú sa tam turisti na ubytovanie," spresnila Hubáčková s tým, že tamojšie ubytovacie kapacity využívajú hasiči.

Ministerka tiež uviedla, že na základe negatívnych skúseností z uplynulých dní sa rozhodli územie parku na noc uzatvoriť. "(Ľudia) zakladajú v noci oheň či prípadne tam idú s cigaretou, z tohoto dôvodu do celého územia parku uzatvárame vstup v nočných hodinách od deviatej do šiestej ráno," vysvetlila Hubáčková.

Obmedzenie vstupu do Národného parku České Švajčiarsko bude platiť do konca augusta. Plochu požiaru sa hasičom darí postupne zmenšovať, v niektorých oblastiach je pohyb stále rizikový. Turistické trasy v bezpečných lokalitách však budú počas dňa otvorené.

Na ploche približne 50 hektárov stále zasahuje 630 hasičov s 250 kusmi techniky. Zo vzduchu im pomáha päť vrtuľníkov, z toho štyri hasiace, napísal na sociálnej sieti Twitter Hasičský záchranný zbor ČR. "Územie pripravujeme, aby národným parkom zazmluvnené dobrovoľné jednotky mali pripravené v teréne mobilné čerpadlá, hadicové vedenie aj nádrže s vodou," dodali českí hasiči.

(spravodajkyňa TASR Barbora Vizváryová)