< sekcia Zahraničie

Exekutíva EÚ posudzuje žiadosť Londýna o trojmesačný odklad brexitu

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Po tom, ako v sobotu britský parlament neschválil revidovanú dohodu o odchode Británie z EÚ, bol Johnson nútený požiadať o trojmesačný odklad termínu brexitu.

Brusel 21. októbra (TASR) - Európska komisia (EK) v pondelok uviedla, že samotná skutočnosť, že britský premiér Boris Johnson nepodpísal list, v ktorom jeho vláda žiada o trojmesačný odklad termínu tzv. brexitu, nemá vplyv na platnosť tohto dokumentu a Európska únia žiadosť posúdi.

Po tom, ako v sobotu britský parlament neschválil revidovanú dohodu o odchode Británie z EÚ, na základe uznesenia prijatého poslancami v septembri tohto roka bol Johnson nútený požiadať o trojmesačný odklad termínu brexitu. Ten bol dosiaľ stanovený na 31. októbra, hoci pôvodne mala Británia opustiť Úniu už 29. marca.

Premiér Johnson, ktorý opakovane tvrdí, že jeho krajina by mala opustiť Úniu koncom októbra, však musí rešpektovať parlament a preto uplynulú sobotu zaslal nepodpísaný list predsedovi Európskej Rady Donaldovi Tuskovi s osobnou poznámkou, v ktorej vyjadruje, že odklad brexitu odmieta.

Hovorkyňa EK Mina Andreevová v pondelok počas stretnutia s novinármi potvrdila, že Tusk v sobotu dostal britskú žiadosť o odklad termínu brexitu, a spresnila, že začal konzultácie na túto tému s ostatnými 27 členskými krajinami EÚ.

"Európska únia už začala s procesom ratifikácie dohody o brexite, ktorú dosiahla minulý týždeň s premiérom Johnsonom," upozornila Andreevová.

Tlačová agentúra AP v tejto súvislosti upozornila na vyhlásenie šéfa nemeckej diplomacie. Heiko Maas vyhlásil, že nemôže vylúčiť možnosť, že v prípade problémov s ratifikáciou revidovanej dohody o brexite dôjde ku "krátkemu technickému odkladu" odchodu Británie z Európskej únie. Maas zároveň zdôraznil, že otázkou ďalšieho odkladu odchodu Británie sa musia zaoberať členské krajiny EÚ, ktoré musia spolu rozhodnúť o ďalších krokoch.

"Nemecko a EÚ nechcú, aby Británia odišla z bloku bez dohody," uviedol Maas a spresnil, že nová "rozvodová" dohoda medzi EÚ a Britániou je "vyvážená a spravodlivá".

(spravodajca TASR Jaromír Novak)