Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 14. júl 2024Meniny má Kamil
< sekcia Zahraničie

Exnámestník ruského ministra Ivanov strávi vo väzbe ďalšie tri mesiace

Bývalý námestník ruského ministra obrany Timur Ivanov stojí pred súdnym pojednávaním v Moskve vo štvrtok 20. júna 2024. Foto: TASR/AP

Ivanov (48) je jedným z viacerých vysokopostavených ruských vojenských predstaviteľov, ktorých v uplynulých mesiacoch zadržali pre obvinenia z korupcie.

Moskva 21. júna (TASR) - V Rusku oficiálne odvolali z funkcie námestníka ministra obrany Timura Ivanova v súvislosti s obvineniami z úplatkárstva, uviedli vo štvrtok ruské médiá. Súd okrem toho nariadil predĺženie jeho vyšetrovacej väzby o tri mesiace, informuje TASR podľa správy agentúry AP.

Ivanov (48) je jedným z viacerých vysokopostavených ruských vojenských predstaviteľov, ktorých v uplynulých mesiacoch zadržali pre obvinenia z korupcie. Bol blízkym spolupracovníkom bývalého ministra obrany Sergeja Šojgua, ktorého ruský prezident Vladimir Putin minulý mesiac vo funkcii nahradil Andrejom Belousovom.

Ivanova zatkli ešte v apríli a obvinili ho z prevzatia mimoriadne veľkého úplatku. Jeho právnici uviedli, že trvá na svojej nevine. Vo väzbe podľa najnovšieho nariadenia súdu zostáva najmenej do 23. septembra. V prípade odsúdenia mu hrozí až 15-ročné väzenie.

Podľa webovej stránky ruského ministerstva obrany bol Ivanov do funkcie menovaný prezidentským dekrétom v roku 2016 a mal na starosti správu majetku, stavebné projekty i zdravotnícku podporu armády. Ruské médiá informovali, že Ivanov dohliadal na výstavbu v okupovanom a vojnou zničenom ukrajinskom prístavnom meste Mariupol.

Ivanov patrí medzi Rusov zasiahnutých sankciami zo strany Európskej únie aj Spojených štátov.

Tím nebohého ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného, ktorý Ivanova už dávnejšie obviňoval z korupcie, tvrdí, že mal hýrivý životný štýl.