Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 13. apríl 2024Meniny má Aleš
< sekcia Zahraničie

Exprezident Bush vzdal hold zosnulému šéfovi diplomacie Kissingerovi

Prezident George W. Bush (vľavo) stojí s bývalým ministrom zahraničných vecí Henrym Kissingerom po tom, ako prezident hovoril o ekonomike počas vystúpenia pred Ekonomickým klubom v New Yorku, 14. marca 2008. Foto: TASR/AP

Vo svojej reakcii na úmrtie 100-ročného exministra Bush poukázal na to, že Kissinger ešte ako malý chlapec zo židovskej rodiny utiekol z Nemecka pred nacistami a potom s nimi bojoval v armáde USA.

Washington/Tokio 30. novembra (TASR) - Spojené štáty americké stratili smrťou Henryho Kissingera jeden zo svojich "najspoľahlivejších a najvýraznejších hlasov" v oblasti zahraničnej politiky, uviedol v stredu bývalý prezident USA George W. Bush.

Vo svojej reakcii na úmrtie 100-ročného exministra Bush poukázal na to, že Kissinger ešte ako malý chlapec zo židovskej rodiny utiekol z Nemecka pred nacistami a potom s nimi bojoval v armáde Spojených štátov.

Vzostup Kissingera ako nemeckého utečenca na vrcholné posty v americkej diplomacii je svedectvom o veľkosti jeho osobnosti, ale aj o veľkosti Ameriky, doplnil Bush.

Kissinger bol ministrom zahraničných vecí v administratívach dvoch prezidentov USA, Richarda Nixona a Geralda Forda, a dominoval zahraničnej politike v čase, keď sa Spojené štáty vymanili z Vietnamu a prelomili bariéry vo vzťahoch s Čínou.

Japonský premiér Fumio Kišida vo štvrtok vyzdvihol "významný prínos" zosnulého Henryho Kissingera k "regionálnemu mieru a stabilite, vrátane normalizácie diplomatických vzťahov medzi USA a Čínou".

Aj podľa čínskeho veľvyslanca Sie Fenga v USA Kissinger svojho času zohral ústrednú úlohu pri vytváraní vzťahov medzi Pekingom a Washingtonom.

"Je to obrovská strata pre naše krajiny aj pre svet," uviedol veľvyslanec Sie Feng v príspevku na sociálnej sieti X a dodal, že "história si bude pamätať, ako tento storočný muž prispel k čínsko-americkým vzťahom".

Bývalý minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo vyzdvihol, že Kissinger zanechal nezmazateľnú stopu v histórii Ameriky a vo svete. Dodal, že "naveky" bude vďačný za rady a pomoc, ktoré mu Kissinger ako šéfovi diplomacie poskytol.

Martin Indyk, bývalý osobitný vyslanec USA pre izraelsko-palestínske rokovania, pripomenul, že "Kissinger bol človekom histórie,...jeho znalosti dejín, jeho hlboké porozumenie, najmä európskych dejín 19. storočia, formovali celý jeho prístup k svetu".

Podľa Indyka bol Kissinger "hlboko skeptický voči tým, ktorí chceli dosiahnuť svetový mier". Oveľa viac sa sústreďoval "na nastolenie poriadku, pretože poriadok je spoľahlivejší ako mier," doplnil Indyk podľa agentúry Reuters.

Bývalý minister zahraničných vecí USA Henry Kissinger zomrel v stredu vo veku 100 rokov vo svojom dome v americkom štáte Connecticut.