Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 18. apríl 2024Meniny má Valér
< sekcia Zahraničie

Faeserová odsúdila útok v centre Paríža, zahynul tam nemecký občan

Francúzski policajti hliadkujú na námestí Trocadero pri Eiffelovej veži po tom, čo sa v nedeľu 3. decembra 2023 v Paríži muž zameral na okoloidúcich. Foto: TASR/AP

Útok sa odohral v sobotu približne o 21.00 h neďaleko Eiffelovej veže. Muž útočil na okoloidúcich nožom a kladivom, vyčíňanie neprežil 23-ročný nemecko-filipínsky občan.

Berlín/Paríž 3. decembra (TASR) - Nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová v nedeľu odsúdila "ohavný" útok nožom v centre Paríža, pri ktorom v sobotu zahynul nemecký turista a dve osoby utrpeli zranenia. Zadržaný útočník je podľa francúzskych úradov radikálny islamista s duševnými problémami. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Faeserová uviedla, že nemecké bezpečnostné úrady úzko spolupracujú s Parížom. Zároveň upozornila, že "hrozba islamistického terorizmu je akútna a vážna". Nemecký kancelár Olaf Scholz na sociálnej sieti napísal, že ho útok v Paríži šokoval.

Útok sa odohral v sobotu približne o 21.00 h neďaleko Eiffelovej veže. Muž útočil na okoloidúcich nožom a kladivom, vyčíňanie neprežil 23-ročný nemecko-filipínsky občan. Jeho manželku zachránil pred útočníkom okoloidúci taxikár. Francúzsky lekár Patrick Pelloux, ktorý bol v čase útoku v službe, povedal, že žena bola v šoku, no neutrpela zranenia.

Útočník zranil 66-ročného britského občana a 60-ročného Francúza. Francúzsky minister zdravotníctva Aurélien Rousseau v rozhovore pre televíziu France 3 priblížil, že obaja utrpeli menšie zranenia.

Francúzska protiteroristická prokuratúra, ktorá prípad vyšetruje, identifikovala útočníka ako francúzskeho občana Armanda R. iránskeho pôvodu narodeného v roku 1997.

Muž po zadržaní povedal, že ho veľmi trápi zomieranie moslimov, najmä na palestínskych územiach, a tvrdil, že Francúzsko je spolupáchateľom, uviedol francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin. Armand R. je podozrivý z vraždy a pokusu o vraždu "v súvislosti s teroristickým sprisahaním", informovala prokuratúra.

Pri útoku kričal "Alláhu akbar" (Boh je najväčší), potvrdil Darmanin. Dodal, že muž bol v roku 2016 odsúdený na štyri roky odňatia slobody za plánovanie útoku v parížskej štvrti La Défense, ktorý sa mu nepodarilo vykonať.