Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 11. apríl 2025Meniny má Július
< sekcia Zahraničie

Ž. Faktor: “Grilovanie” v EP môže odstaviť nominantov na komisárov

Na archívnej snímke zasadnutie EP. Foto: TASR/AP

Faktor v rozhovore pre slovenské médiá v Bruseli povedal, že možno očakávať aj niektoré odmietnutia a požiadavky EP vymeniť nominantov členských krajín.

Brusel 9. septembra (TASR) - Európsky parlament (EP) po tom, ako mu predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová predloží zoznam členov novej exekutívy EÚ aj s pridelenou pracovnou agendou, začne s prípravami na vypočúvanie eurokomisárov. Toto "grilovanie" však môže pre niektorých nominantov znamenať koniec pôsobenia v Bruseli, uviedol vedúci bruselskej kancelárie Inštitútu pre európsku politiku Europeum Žiga Faktor.

Faktor v rozhovore pre slovenské médiá v Bruseli povedal, že možno očakávať aj niektoré odmietnutia a požiadavky EP vymeniť nominantov členských krajín.

"Keď sa pozrieme na nominácie zo strany členských štátov, tak sa ponúka niekoľko mien, ktoré nemajú minimálne politickú skúsenosť. Nechcem povedať, že nie sú kompetentní, čo sa týka ich odbornosti a znalosti o EÚ, ale tá politická dimenzia je veľmi dôležitá. A pri výkone funkcie európskych komisárov kľúčovú úlohu zohráva práve to, aké majú skúsenosti a konexie," opísal situáciu.

Za najpravdepodobnejších kandidátov na odmietnutie europoslancami považuje maltského kandidáta Glenna Micallefa, ktorý je vedúcim kabinetu premiéra Roberta Abelu, lebo nemá žiadnu politickú skúsenosť. Spomenul aj slovinského nominanta Tomaža Vesela, ktorý je na tom podobne. Slovinská vláda sa však medzitým rozhodla pre bývalú diplomatku Martu Kosovú, ktorá má bohatšie skúsenosti.



Maďarský eurokomisár Oliver Várhelyi, ktorý posledných päť rokov mal na starosti rozširovanie a politiku susedstva, podľa Faktora zase nemá v Bruseli dobrú povesť.

Otázne je tiež, ako europoslanci, najmä tí z liberálnej frakcie Obnovme Európu, budú vnímať talianskeho nominanta Raffaela Fitta, ktorý by mal byť výkonným podpredsedom EK. Fitto bol kedysi členom Európskej ľudovej strany, teraz je súčasťou kabinetu Giorgie Meloniovej, šéfky strany Bratia Talianska, označovanej ako postfašistickej.

Faktor pripomenul, že Fitto bol ministrom za vlády Silvia Berlusconiho, bol predsedom regiónu Apúlia, poslancom Európskeho parlamentu a má dlhú politickú kariéru.

"Nemyslím si, že je tak kontroverznou osobou. Musíme sa dívať aj na dôležitosť Talianska v rámci EÚ. Ide tak trochu o ústupok von der Leyenovej voči Meloniovej po júnovom summite EÚ, kde Meloniová nebola zahrnutá do kľúčových rokovaní," vysvetlil Faktor. To viedlo k tomu, že Meloniová nechcela podporiť von der Leyenovú počas hlasovania o dôvere v europarlamente.

"Myslím si, že pridelenie takého významného portfólia Taliansku znamená akési uzmierenie sa medzi eurokomisiou a Talianskom," povedal. Spresnil tiež, že Európski konzervatívci a reformisti (ECR), kam v europarlamente patrí aj Meloniovej strana, nie sú vnímaní ako tá najhoršia ultrapravicová strana. Sú tam podľa neho dve ďalšie frakcie s extrémistickejšími postojmi. Navyše netreba zabúdať, že ECR má v EP 78 kresiel.

Problémom podľa Faktora môže byť to, že krajiny s odmietnutým nominantom môžu proces formovania eurokomisie spomaliť. Zmluvy o EÚ nestanovujú termín, ako rýchlo by mala členská krajina ponúknuť náhradníka. Šéfka EK môže navrhnúť nový termín pre vymenovanie nového kandidáta, ale pre členský štát to nie je právne záväzné.



(spravodajca TASR Jaromír Novak)

- Spoločná európska mena nadviazala na konci týždňa na štvrtkové (10. 4.) posilnenie a pokračovala v raste, pričom jej kurz sa dostal najvyššie od začiatku roka 2022.

- V Nemecku sa šíri ďalej na sever agresívny druh mravca, ktorý ohrozuje budovy a infraštruktúru. TASR o tom píše podľa piatkovej správy agentúry DPA.

- Prezident SR Peter Pellegrini v piatok prijal v Prezidentskom paláci bývalého prezidenta ČR Miloša Zemana.

- Leteckí záchranári zasahovali v piatok predpoludním v bratislavskej mestskej časti Vajnory, kde na stavbe diaľnice došlo k zavaleniu robotníka stavebným materiálom. Zraneného 27-ročného muža po prvotnom ošetrení transportovali vrtuľníkom do nemocnice v Ružinove.

- Spojenci Ukrajiny jej v piatok prisľúbili novú vojenskú pomoc vo výške 21 miliárd eur. Po rokovaní Kontaktnej skupiny pre obranu Ukrajiny v Bruseli to uviedol britský minister obrany John Healey. TASR o tom píše podľa správ agentúr Reuters a DPA a stanice BBC.

- V súvislosti s nákazou slintačky a krívačky (SLAK) vznikne dohľadové monitorovacie centrum. Bude pôsobiť ako hlavné veliace centrum reakcie štátu na vzniknutú situáciu. Na tlačovej konferencii o tom informoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

- Nemecko v strednodobom a dlhodobom horizonte dodá Ukrajine viac ako 1100 pozemných radarových systémov na detekciu lietadiel, ako aj ďalšie protilietadlové raketové systémy Iris-T.

- Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) predstavil vecný zámer nového zákona o vysokých školách (VŠ).

- Opozičná SaS vyzýva na prehodnotenie a revíziu akčných plánov k Stratégii rovnosti, inklúzie a participácie Rómov do roku 2030 na roky 2025 - 2027, ktoré schválila vláda ešte v decembri 2024.

- Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) v Dunajskej Strede vydala opatrenia týkajúce sa núdzovej supresívnej vakcinácie a následného pristúpenia k nevyhnutnej depopulácii chovu hovädzieho dobytka v Dolnom Štále.

- Čína v piatok oznámila odvetné opatrenia a od soboty (12. 4.) zvýši clá na tovar z USA z 84 % na 125 %. To ešte viac vystupňuje obchodnú vojnu medzi dvomi najväčšími ekonomikami sveta. TASR o tom informuje na základe správ AP a AFP.

- Poľské ministerstvo spravodlivosti v piatok zverejnilo odtajnené dokumenty týkajúce sa nákupu sledovacieho systému Pegasus zo zdrojov Fondu spravodlivosti, ktorý je určený na pomoc obetiam trestných činov.

- Transakčná daň škodí slovenským podnikom vo veľmi nevhodnej chvíli. Máme tu obchodnú vojnu, Trumpove clá a potrebujeme robiť všetko pre to, aby sme našu ekonomiku diverzifikovali a podporili, vyjadril sa Michal Truban z PS.

- Slovenská pošta vydá v piatok poštovú známku „Technické pamiatky: Bratislavský propeler“.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali piatkové rokovanie na 33. schôdzi prebratím návrhu k zmene štatútu Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Obsahuje najmä technické zmeny.

- V niektorých okresoch Slovenska sa v piatok môže vyskytnúť silný vietor. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal výstrahu prvého stupňa.

- Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo štvrtok vyzvala na vynaloženie väčšieho úsilia v boji s osýpkami, ktoré sa šíria v 58 krajinách vrátane Spojených štátov, kde už na ne zomreli dve deti.

- Britský princ Harry sa vo štvrtok na vopred neohlásenej návšteve Ukrajiny stretol s obeťami vojny. Podľa jeho hovorcu ide o súčasť jeho práce v prospech zranených veteránov.

- Hokejisti Washingtonu v zostave s Martinom Fehérvárym zvíťazili v noci na piatok v NHL nad Carolinou 5:4 po nájazdovom rozstrele. Slovenský obranca odohral 21:34 minút a zaznamenal dva plusové body.

- Najvyšší súd Spojených štátov vo štvrtok oznámil, že administratíva prezidenta Donalda Trumpa musí uľahčiť návrat salvádorského občana, ktorý bol neoprávnene deportovaný do väzenia v jeho rodnej krajine.