< sekcia Zahraničie

Fáma o chorobe sa nepotvrdila, Putin sa opäť objavil na obrazovke

Na snímke vľavo ruský prezident Vladimir Putin a vpravo predseda najvyššieho súdu Vjačeslav Lebedev počas stretnutia v prezidentskej rezidencii Novo Ogarjovo na okraji Moskvy 13. marca 2015. Foto: TASR/AP

Kremeľský hovorca pre Reuters vo štvrtok povedal, že Putin, ktorý má 62 rokov, sa naďalej teší dobrému zdraviu a pracuje ako obvykle.

Moskva 13. marca (TASR) - Ruská štátna televízia dnes odvysielala zábery prezidenta Vladimira Putina, ako pracuje vo svojej podmoskovskej rezidencii. Ide o prvé zábery po niekoľkých dňoch, počas ktorých sa Putin neobjavoval v médiách, čo vyvolalo dohady o jeho chorobe alebo o prebiehajúcom konflikte v mocenských štruktúrach.

Putina štáby nasnímali v jeho rezidencii v Novo-Ogariove, kde sa koná väčšina jeho pracovných stretnutí, počas rokovania s predsedom najvyššieho súdu Viačeslavom Lebedevom.

Agentúra Reuters dodala, že Putin bol na stretnutí oblečený v sivom obleku s modrou vzorkovanou kravatou. Vyzeral vraj ako obvykle, usmieval sa a v reportáži bolo počuť aj niekoľko jeho poznámok k justičnému systému.

Na snímke vľavo ruský prezident Vladimir Putin a vpravo predseda najvyššieho súdu Vjačeslav Lebedev počas stretnutia v prezidentskej rezidencii Novo Ogarjovo na okraji Moskvy 13. marca 2015.
Foto: TASR/AP

Dohady o Putinovom zdraví sa objavili po tom, ako bola nečakane zrušená jeho cesta do Astany, kde mal rokovať s kazašským prezidentom Nursultanom Nazarbajevom a ich bieloruským kolegom Alexandrom Lukašenkom. Zrušené bolo aj plánované rokovanie s delegáciou z Južného Osetska - tá sa o anulovaní schôdzky s Putinom dozvedela až po prílete do Moskvy.

Kremeľský hovorca Dmitrij Peskov pre Reuters vo štvrtok povedal, že Putin, ktorý má 62 rokov, sa naďalej teší dobrému zdraviu a pracuje ako obvykle.

Zrušenie vopred naplánovanej cesty a schôdzok v Moskve však vyvolalo vlnu dohadov na ruskom internete a v médiách, najmä tých, ktoré nie sú naklonené Kremľu. Živnou pôdou pre špekulácie bol aj stále komplikovaný vývoj na východnej Ukrajine, ale najmä nedávna vražda Putinovho veľkého oponenta - jedného z vodcov opozície Borisa Nemcova.

K tejto situácii sa vyjadrili aj viacerí ruskí sociológovia a politológovia. Podľa generálneho riaditeľa ruského celoštátneho inštitútu na prieskum verejnej mienky Valerija Fiodorova "prehnané a vzrušené špekulácie" o Putinovi vypovedajú o "obrovskej úlohe", akú plní ruský prezident nielen vo svojej krajine, ale aj na celom svete. Na druhej strane poukazuje aj na isté ilúzie o tom, že ak by sa niečo stalo s Putinom, Rusko by okamžite zmenilo zvolený kurz a anulovalo tak výdobytky posledných 15 rokov.

Politológ Leonid Poľakov vyhlásil, že špekulácie ohľadom Putina sú dlhodobou a cieľavedomou akciou.

Putin sa spomedzi ruských politikov naďalej teší najvyššej popularite - podľa najnovších prieskumov jeho politike dôveruje 65 percent opýtaných ruských občanov, informovala agentúra RIA Novosti.