Quantcast
< sekcia Zahraničie

F. Hollande k štrajkom: Treba vedieť, kedy skončiť

Demonštrácia v Marseille proti zmenám v zákonníku práce. Foto: TASR AP

Prezident F. Hollande upozornil, že štrajkové hnutie odborárov sprevádza "nesúhlas spoluobčanov" a vyvoláva o Francúzsku obraz, "ktorý nekorešponduje s realitou".

Paríž 7. júna (TASR) - Francúzsky prezident Francois Hollande vyhlásil, že nastal čas ukončiť štrajky a demonštrácie proti vládnemu návrhu reformy zákonníka práce. Uviedol to v rozhovore pre dnešné vydanie denníka La Voix du Nord.

Hollande pritom citoval výrok francúzskeho komunistického predáka Mauricea Thoreza, ktorý v roku 1936 po podpísaní dohôd Ľavicového frontu s vládou vyhlásil, že "treba vedieť ukončiť štrajk, keď sme dosiahli zadosťučinenie".

Podľa prezidenta vláda prejavila svoju vôľu viesť dialóg, a to najmä so zástupcami zamestnancov v sektore cestnej, leteckej a železničnej dopravy.

Hollande upozornil, že štrajkové hnutie odborárov sprevádza "nesúhlas spoluobčanov" a vyvoláva o Francúzsku obraz, "ktorý nekorešponduje s realitou", čo sa deje v krajine ktorá je najobľúbenejším cieľom turistov.

Hollande preto všetkých vyzval na zodpovedný prístup - okrem iného aj vzhľadom na blížiace sa otvorenie majstrovstiev Európy vo futbale tento piatok.

Francúzske médiá poznamenali, že Hollande s podobnou výzvou neprišiel prvýkrát: už v júni 2014 pripomenul štrajkujúcim železničiarom, že "treba vedieť, kedy so štrajkom prestať".

Odborári však naliehaniu zo strany vedenia krajiny a svojich zamestnávateľov neustúpili ani počas víkendu, keď ich premiér Manuel Valls vyzval, aby štrajk ukončili na znak solidarity s ľuďmi, ktorých vo Francúzsku postihli rozsiahle záplavy.

Ako informovala televízia BFMTV, zástupcovia odborárov a vedenia železničnej spoločnosti SNCF dnes ráno - po 19 hodinách - ukončili ďalšie kolo vyjednávaní. SNCF na ňom predložila svoj návrh kompromisnej dohody o organizácii práce, ktorá zamestnancom "garantuje vysokú mieru ochrany".

"Žiadny železničiar nemá dôvod na štrajk, pokiaľ ide o motívy spojené s SNCF," uviedol dnes prezident SNCF Guillaume Pépy v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Europe 1.

Odborári majú na podpísanie návrhu dohody, ktorý predložilo vedenie SNCF, jeden týždeň - do 14. júna. Na tento termín je vyhlásený aj celoštátny deň protestov proti reforme zákonníka práce.

BFMTV však upozornila, že odborové organizácie CGT a SUD-Rail svojich členov vyzvali, aby aj dnes pokračovali v štrajku, ktorý trvá už siedmy deň.