Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 25. jún 2024Meniny má Olívia a Tadeáš
< sekcia Zahraničie

Fiala: Europoslanci podporili priority českého predsedníctva v Rade EÚ

Na snímke český premiér Petr Fiala predstavuje program aktivít českého predsedníctva v Rade EÚ v stredu 6. júla 2022 v Štrasburgu. Foto: TASR/AP

Podľa predsedu českej vlády sa EÚ musí vyrovnať s infláciou, vysokými cenami energií a snažiť sa znížiť dopady kríz na občanov členských štátov.

Štrasburg 6. júla (TASR) - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) podporili odkaz motta českého predsedníctva "Európa ako úloha" a priority, ktoré si Česko na nasledujúcich šesť mesiacov stanovilo. Povedal v stredu český premiér Petr Fiala na tlačovej konferencii v Štrasburgu, informuje TASR.

Podľa predsedu českej vlády sa EÚ musí vyrovnať s infláciou, vysokými cenami energií a snažiť sa znížiť dopady kríz na občanov členských štátov. Dôležitá je podľa neho aj silná ekonomika, pričom EÚ by mala byť technologickým lídrom. "Ak sa nám podarí nájsť zhodu aj s Európskym parlamentom na konkrétnych riešeniach, tak z toho môžu mať prospech všetky členské štáty," dodal Fiala.

Predsedníčka EP Roberta Metsolová uviedla, že české predsedníctvo prichádza vo veľmi dôležitom čase. "Som si istá, že to bude úspech," povedala Metsolová, podľa ktorej musí EÚ pokračovať v podpore Ukrajiny.

Fiala tiež uviedol, že je dôležité posilňovať európske inštitúcie. "Ako v každom demokratickom spoločenstve, aj v Európskom parlamente sú rôzne názory, ako by to mohlo byť inak. Ale aj napriek tomu zaznelo, že je dôležité, aby Európska únia v tých zásadných otázkach postupovala jednotne," povedal Fiala. O to sa bude podľa neho snažiť aj české predsedníctvo.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová pripomenula návštevu európskej delegácie v českom meste Litomyšl, kde podľa nej prediskutovali detaily českého predsedníctva. Za prioritu považuje rýchle prijatie projektu Repower EU.

Podľa von der Leyenovej sa EÚ pripravuje aj na možnosť, ak by prišlo k úplnému prerušeniu dodávok ruského plynu do Európy. O dva týždne predstaví pohotovostný plán, ako by Únia v tomto prípade postupovala.