< sekcia Zahraničie

Fidesz by migrantov kvôli hrozbe epidémií dal vyšetriť a očkovať

Migrantka sedí za ostnatým drôtom, archívne foto Foto: TASR/AP

Zo štatistík vyplýva, že takmer dve percentá prichádzajúcich migrantov do Maďarska sú nakazené nejakou nákazlivou chorobou, píše MTI.

Budapešť 23. augusta (TASR) - Ilegálni migranti prichádzajúci do Maďarska sú hrozbou z hľadiska epidemiologickej nákazy, preto sa vynára možnosť, aby sa povinne podriadili zdravotnej kontrole a nechali sa zaočkovať, vyhlásil dnes pre agentúru MTI poslanec vládnej strany Fidesz Imre Pesti.

Väčšina migrantov podľa jeho slov prichádza z vojnových oblastí, kde nie sú ani základné zdravotné podmienky. "Navyše, počas putovania dlhého tisíce kilometrov sa ich všeobecný zdravotný stav môže ďalej zhoršovať," dodal Pesti.

Zo štatistík vyplýva, že takmer dve percentá prichádzajúcich migrantov do Maďarska sú nakazené nejakou nákazlivou chorobou, píše MTI, podľa ktorej sa Maďarsko pokúša poslať žiadateľov o azyl na lekárske vyšetrenie a sú k dispozícii aj očkovacie látky. Migranti však zvyčajne rýchlo pokračujú vo svojej ceste na západ, preto sledovanie ich zdravotného stavu lekármi je nemožné.