< sekcia Zahraničie

Fidesz: Opozícia zastrašuje novinárov

Na archívnej snímke Maďarský premiér Viktor Orbán (vľavo) a predseda parlamentnej frakcie maďarskej vládnej strany Fidesz Lajos Kósa. Foto: TASR/AP

Komunikačný riaditeľ Fideszu Balázs Hidvéghi dodal, že poslanci agresívnym spôsobom zneužili svoju právomoc.

Budapešť 17. decembra (TASR) - Maďarská vládna strana Fidesz považuje za neprijateľné, aby politici násilne zasahovali do fungovania redakcie verejnoprávnej televízie. V reakcii na nočné udalosti v budove televízie to vyhlásil v pondelok v Budapešti komunikačný riaditeľ Fideszu Balázs Hidvéghi.

Podľa agentúry MTI politik Fideszu uviedol, že v noci z nedele na pondelok prenikli opoziční poslanci do budovy Fondu na podporu poskytovateľov mediálnych služieb a správy majetku (MTVA), ktorý zastrešuje činnosť verejnoprávnych médií, s tvrdením, že sa chcú informovať, avšak v budove následne vyvolali falošný požiarny poplach, napadli zamestnancov televízie a chceli zasahovať do činnosti redakcie.

Hidvéghi dodal, že podľa Fideszu poslanci agresívnym spôsobom zneužili svoju právomoc. "Poslanecké právomoci ich neoprávňujú k narušeniu činnosti verejnoprávnej inštitúcie," zdôraznil s poznámkou, že je zrejmé, že opoziční poslanci chceli zastrašiť novinárov, preto sa správali agresívne a prenikli do sídla MTVA.

"Sú to známe spôsoby Sorosovej siete, ktorá podporuje prisťahovalectvo, a ktorá chce zastrašovať každého, kto s ňou nesúhlasí," uzavrel komunikačný riaditeľ Fideszu.

Do budovy televízie obkolesenej policajným kordónom vošli v nedeľu okolo 23.00 h SEČ opoziční poslanci maďarského parlamentu, ktorí tlmočili postoj protestujúcich. S poslancami hovoril iba šéf ochranky televízie, ktorý im oznámil, že s redaktormi sa nemôžu stretnúť, že v prípade narušenia vysielania verejnoprávnej televízie im hrozí trest viacročného väzenia a že v prípade, ak majú nejaké otázky, nech ich predložia písomne.

Podľa MTVA sa poslanci vyhrážali rozhnevaným davom, ktorý môže do budovy vniknúť. Noc strávili v prípravnej miestnosti televízie, ráno obťažovali zamestnancov prichádzajúcich pracovať a aj napriek zákazu sa snažili dostať do vysielacieho štúdia, píše MTVA.

Dvoch poslancov z budovy vyviedla ozbrojená ochranka po ich pokuse preliezť zábradlie.

Demonštranti od minulej stredy žiadajú zrušenie novely zákonníka práce a nadčasov pre policajtov, nezávislosť justície a zrušenie nového správneho súdu, pristúpenie Maďarska k Európskej prokuratúre (EPPO) a nezávislosť verejnoprávnych médií.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach)