Quantcast
< sekcia Zahraničie

Film Svetlonoc režisérky Terezy Nvotovej uspel na festivale v Locarne

Tereza Nvotová, archívna snímka. Foto: TASR Jakub Kotian

Svetlonoc je druhým celovečerným hraným filmom 34-ročnej režisérky, ktorá debutovala snímkou Špina na festivale v Rotterdame v roku 2017.

Locarno/Praha 13. augusta (TASR) - Česko-slovenský koprodukčný film režisérky Terezy Nvotovej Svetlonoc ocenila porota súťažnej sekcie Súčasná kinematografia (Cineasti del presente) na filmovom festivale vo švajčiarskom Locarne cenou Zlatý leopard za najlepší film. Informoval o tom Jiří Vaněk z českého Štátneho fondu kinematografie, na ktorého sa odvolala stanica Českého rozhlasu Radio Prague International.

Mysteriózna dráma Svetlonoc (anglický názov Nightsiren) slovenskej režisérky Terezy Nvotovej je príbehom mladej ženy Šarloty, ktorá sa vracia do rodnej horskej dediny a hľadá tam odpovede na nezodpovedané otázky o svojom problémovom detstve. Keď sa však snaží odhaliť pravdu, dedinčania ju obvinia z čarodejníctva a vraždy.

"Mám strašnú radosť, nečakala som, že príbeh z malej dedinky v slovenských horách bude tak silne rezonovať u medzinárodného publika. Evidentne problémy, ktoré musia riešiť naše hrdinky, mu nie sú až také cudzie," povedala režisérka a scenáristka Tereza Nvotová po slávnostnom ceremoniáli.

Svetlonoc je druhým celovečerným hraným filmom 34-ročnej režisérky, ktorá debutovala snímkou Špina na festivale v Rotterdame v roku 2017. Na odovzdávaní Cien českej filmovej kritiky 2017 zvíťazila Špina v kategórii najlepší film. Za dokument Mečiar dostala režisérka hlavnú cenu Trilobit 2018, ktorá sa udeľuje v oblasti audiovízie, pripomenula stanica Radio Prague International.