Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 14. jún 2024Meniny má Vasil
< sekcia Zahraničie

D. FISCHER: Predpokladám, že americkou prezidentkou bude Clintonová

Dušan Fischer Foto: TASR/Michal Svítok

Dodal, že zatiaľ to vyzerá tak, že prieskumy, ktoré používa Clintonová, sú dôveryhodnejšie, pričom Trump používa väčšinou len prieskumy, v ktorých sám vyhráva.

Bratislava 19. októbra (TASR) – Predpokladám, že ďalšou americkou prezidentkou bude Hillary Clintonová, teda aspoň podľa všetkého sa to tak javí. Pred treťou kandidátskou debatou na amerického prezidenta, ktorá bude už dnes, to povedal Dušan Fischer zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA).

Voliči budú rozhodovať o budúcom prezidentovi medzi republikánskym kandidátom Donaldom Trumpom a demokratkou Clintonovou.

"Zatiaľ to vyzerá tak, že prieskumy, ktoré používa Clintonová, sú dôveryhodnejšie, pričom, naopak, Trump používa väčšinou len prieskumy, v ktorých sám vyhráva, ktorých je málo, sú obmedzené a ktoré majú veľmi pochybný zber dát," vysvetľuje Fischer.

Domnieva sa, že americkí voliči sú už polarizovaní, a preto neočakáva, že by sa percentá v tejto fáze prezidentskej kampane ešte nejako výrazne menili. Zmeniť by sa podľa neho mohli už iba v prípade, ak by sa odhalili na kandidátov väčšie škandály. "Ale za týchto okolností už ani tretia debata, ktorá má byť dnes, nejako výrazne neovplyvní výsledok," myslí si Fischer.

Na otázku TASR, čo presne vystihuje Trumpa ako kandidáta, Fischer uviedol, že je podľa neho nekonzistentný a neschopný sa koncentrovať. "Nedokáže udržať myšlienku dlhšie ako 20 sekúnd. V priebehu pár sekúnd dokáže preskočiť cez päť rôznych tém a to si myslím, že je jeho obrovský problém," konštatuje Fischer.

"Je proste šoumen, ktorý robí v biznise a pozná médiá. Vedel, že ak bude pre ne dostatočne dostupný, bude mať aj obrovskú pozornosť a ľudia sa na neho nalepia. Jeho stratégiou je, že si nerozširuje voličskú základňu, ale upevňuje si už tú, ktorú má," upozorňuje.

Pripúšťa, že Trump s ňou s najväčšou pravdepodobnosťou nevyhrá, pretože mu nestačí mať 40 percent voličov, ale zároveň si myslí, že v roku 2018-2019, keď založí televíziu, ktorá sa bude volať Trump, hneď si získa 40 miliónov divákov a o to mu podľa odborníka išlo.

"Ľudia vždy počúvajú na superlatívy, hovorí, že bude najlepší. Keď sa však na jeho prejav pozrie lingvista, tak jeho vety nedávajú zmysel, ale počúvajú sa veľmi dobre," spresňuje.

Clintonovú na jednej strane podľa Fischera charakterizuje strohosť, keďže posledné desaťročia je pod kontrolou médií. "Zmenilo sa to, keď vstúpila od Bieleho domu. Jej spolužiaci si všímali, že zrazu to nebola tá Hillary, ktorá si hovorila, čo chcela, a bojovala za ľudské práva. Zrazu to bola ustrojená prvá dáma, ktorá si dávala pozor na to, čo povie," hovorí odborník, pričom si myslí, že práve strojenosť jej uberá na priazni.

"Naopak, jej silnou stránkou je určite skúsenosť s politikou a ľuďmi. To, že vo svojom vnútri vie nájsť tú mladú Hillary, ktorá tiež mala svoje idealistické plány, hovorila o budúcnosti bez zbraní a o reforme zdravotníctva v 90. rokoch. Vie s ľuďmi rýchlo nadviazať priateľský vzťah," dodáva. Podľa jeho slov je bojovníčka, ktorá chce hru dohrať až do konca.