Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia Zahraničie

Francúzska akadémia chce žalovať vládu za angličtinu na preukazoch

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Francúzska akadémia už zaslala výzvu premiérovi Castexovi. Požiadala ho, aby zrušil legislatívne ustanovenie, ktoré umožnilo vznik preukazov v súčasnej dvojjazyčnej podobe.

Paríž 7. januára (TASR) - Francúzska akadémia, ktorá dohliada na čistotu francúzštiny, chce bojovať proti použitiu angličtiny na francúzskych preukazoch totožnosti. Avizovala, že vo veci pripravená podať sťažnosť pre porušenie ústavy, informovala v piatok agentúra AFP.

Preukazy, na ktorých sú uvedené aj anglické preklady označení jednotlivých položiek, sa začali vo Francúzsku vydávať minulý rok. Uvedený krok bol zrejme motivovaný snahou uľahčiť cestovanie, keďže mnohí Francúzi tento identifikačný doklad využívajú aj pri cestovaní v rámci EÚ.

Francúzska akadémia, ktorá dohliada na čistotu francúzštiny už od roku 1635, varovala, že je pripravená v tejto veci sa obrátiť na súd.

"Kto rozhodol o tom, že na tomto dokumente bude rovnocenne použitá francúzština spolu s angličtinou?" povedala pre konzervatívny denník Le Figaro Hélne Carrre d'Encausseová, stála tajomníčka akadémie.

Podľa nej uvedená podoba preukazov porušuje základný princíp druhého článku francúzskej ústavy, ktorý stanovuje, že "jazykom Republiky je francúzština".

V súlade s nariadením EÚ musí byť označenie "Preukaz totožnosti" na dokumentoch tohto druhu preložené do minimálne jedného ďalšieho jazyka EÚ. Preklad aj ďalších položiek na dokladoch ponecháva Brusel na úradoch jednotlivých krajín.

Napríklad v nemeckých identifikačných preukazoch sú jednotlivé riadky označené po francúzsky aj anglicky. Britské cestovné pasy aj po odchode Británie z EÚ obsahujú francúzske preklady rubrík.

Francúzska akadémia už podľa d'Encausseovej zaslala výzvu premiérovi Jeanovi Castexovi. Požiadala ho, aby zrušil legislatívne ustanovenie, ktoré umožnilo vznik preukazov v súčasnej dvojjazyčnej podobe. Odpoveď zatiaľ nedostala.

V prípade, ak premiér nezareaguje, Francúzska akadémia predloží svoju sťažnosť Štátnej rade, ktorá je najvyšším správnym súdom Francúzska.

Odpor voči preukazom totožnosti vyjadrila aj francúzska konzervatívna strana Republikáni založená bývalým prezidentom Nicolasom Sarkozym.

Názory obyvateľov Francúzska na dvojjazyčné preukazy sa však rôznia. Hudobník a spisovateľ Étienne Liebig napríklad vyjadril údiv nad tým, prečo sa časť Francúzov "obáva, že pre takúto záležitosť stratí svoju identitu".