< sekcia Zahraničie

Francúzska armáda zabila džihádistu zodpovedného za smrť novinárov

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP Photo

Žurnalistov zajali na severe Mali koncom roka 2013 po tom, čo robili rozhovor s jedným zo separatistických tuaregských vodcov, píše AFP. O niekoľko hodín neskôr našli ich guľkami prevŕtané telá.

Paríž 11. júna (TASR) - Francúzski vojaci zabili malijského džihádistu podozrivého zo zodpovednosti za únos a vraždu dvoch francúzskych novinárov v roku 2013, oznámila v piatok francúzska ministerka obrany Florence Parlyová. Informuje o tom agentúra AFP.

Francúzske jednotky v regióne Sahelu zabili "štyroch teroristov" pri operácii na severe Mali ešte 5. júna, spresnila Parlyová. Bol medzi nimi aj Bayes Ag Bakabo, hlavný podozrivý v prípade smrti dvoch rozhlasových reportérov stanice Radio France Internationale (RFI), Ghislaine Dupontovej and Clauda Verlona.

"Jeho zneškodnenie znamená koniec jedného dlhého čakania," uviedla francúzska ministerka obrany.

Oboch žurnalistov zajali v meste Kidal na severe Mali koncom roka 2013 po tom, čo robili rozhovor s jedným zo separatistických tuaregských vodcov, píše AFP.

O niekoľko hodín neskôr našli ich guľkami prevŕtané telá. K zodpovednosti sa prihlásila skupina al-Káida v islamskom Maghribe (AQIM) s tým, že vraždy boli odvetou za rozhodnutie Francúzska intervenovať proti džihádistickým skupinám v Mali.
Ilustračná snímka.
Foto: TASR/AP

Francúzske vyšetrovanie vrážd dospelo k záveru, že práve Bakabo, známy aj ako obchodník s drogami, šoféroval dodávku, v ktorej novinárov uniesli.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok oznámil zásadnú reorganizáciu v oblasti francúzskej vojenskej prítomnosti v krajinách Sahelu a pripomenul aj možnosť prudkého zníženia počtu vojakov v tejto oblasti. V súčasnosti sa tam nachádza 5100 francúzskych vojakov.