Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 19. jún 2024Meniny má Alfréd
< sekcia Zahraničie

Francúzska premiérka sa pred ďalším dňom protestov obracia na opozíciu

Francúzska premiérka Élisabeth Bornová vystupuje s prejavom v Národnom zhromaždení v Paríži vo štvrtok 16. marca 2023. Foto: TASR/AP

Uviedla, že kontroverzný ústavný postup, ktorý jej umožnil presadiť nepopulárne reformy bez hlasovania v dolnej komore parlamentu, už znova nevyužije v inej veci, ako sú záležitosti rozpočtu.

Paríž 27. marca (TASR) — Francúzska premiérka Élisabeth Bornová sa začiatkom marca stretne s opozičnými lídrami a je otvorená rozhovorom s odborovými organizáciami. Po týždňoch protestov proti dôchodkovej reforme to povedala v nedeľu v rozhovore pre agentúru AFP.

Bornová ďalej uviedla, že kontroverzný ústavný postup, ktorý jej umožnil presadiť nepopulárne reformy bez hlasovania v dolnej komore parlamentu, už znova nevyužije v inej veci, ako sú záležitosti rozpočtu.

Predsedníčka vlády sa vyjadrila pred ďalším dňom demonštrácií, ktoré v utorok 28. marca organizujú odbory na protest proti reformám zahŕňajúcim zvýšenie dôchodkového veku zo 62 na 64 rokov.

"Musíme nájsť správnu cestu... musíme sa upokojiť," vyhlásila Bornová. Zdôraznila však, že zmeny v dôchodkovom systéme sa uskutočnia. Musí ich ešte schváliť ústavný súd a opozičné strany dúfajú, že rozhodne v neprospech vlády, pripomína AFP.

Štrajky a protesty proti dôchodkovej reforme vyvolali najväčšiu vnútroštátnu krízu vo Francúzsku počas druhého funkčného obdobia prezidenta Emmanuela Macrona. Vzhľadom na nepokoje bola tiež zrušená štátna návšteva britského kráľa Karola III. vo Francúzsku, ktorá sa mala začať 26.marca.