Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 7. apríl 2026Meniny má Zoltán
< sekcia Zahraničie

Macron sa stretol s egyptským prezidentom Sísím

Francúzsky prezident Emmanuel Macron (vpravo) a egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí počas stretnutia v Elyzejskom paláci 24. októbra 2017 v Paríži. Foto: TASR/AP

Takmer dvojhodinová schôdzka sa konala v Elyzejskom paláci v Paríži, kde obaja lídri rokovali o terorizme a bezpečnosti na Blízkom východe.

Paríž 24. októbra (TASR) - Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa v utorok stretol s egyptským prezidentom Abdalom Fattáhom Sísím. Takmer dvojhodinová schôdzka sa konala v Elyzejskom paláci v Paríži, kde obaja lídri rokovali o terorizme a bezpečnosti na Blízkom východe. Informovala o tom agentúra DPA.

Egyptský prezident bol na svojej prvej návšteve Paríža od zvolenia Macrona do úradu. Francúzsky prezident ocenil Sísího úlohu v boji proti terorizmu, ktorý je jednou z priorít Paríža.

"Egypt, ako Francúzsko, bol v posledných rokoch vážne postihnutý (terorizmom) a chcel by som vyzdvihnúť neustálu odhodlanosť prezidenta Sísího a egyptských bezpečnostných síl v boji voči tejto pliage," uviedol Macron.

Macrona ľudskoprávni aktivisti skritizovali za pozvanie Sísího, keďže s egyptskými bezpečnostnými zložkami sa spájajú obvinenia z mučenia a ďalšieho závažného porušovania ľudských práv.

Podľa zdrojov z Elyzejského paláca Macron počas utorkového rozhovoru so Sísím spomenul "10 až 15" jednotlivých prípadov, týkajúcich sa hlavne pracovníkov mimovládnych organizácií a aktivistov za ľudské práva.