< sekcia Zahraničie

Macron oznámil nové opatrenia v oblasti transparentnosti polície

Francúzsky prezident Emmanuel Macron hovorí počas návštevy policajnej akadémie vo francúzskom Roubaixe. Foto: TASR/AP

Macron nové opatrenia oznámil na pôde policajnej školy v meste Roubaix na severe Francúzska.

Paríž 14. septembra (TASR) - Francúzsky prezident Emmanuel Macron oznámil v utorok zavedenie opatrení, ktoré majú priniesť viac transparentnosti do pochybení pri policajnom vyšetrovaní, informovala agentúra AP.

Opatrenia zahŕňajú zverejňovanie ročných správ z vyšetrovaní a vytvorenie parlamentného kontrolného orgánu. Cieľom je zlepšiť dôveru verejnosti v políciu, ktorá v posledných rokoch klesla z dôvodu škandálov.

Macron nové opatrenia oznámil na pôde policajnej školy v meste Roubaix na severe Francúzska. Predchádzali im mesiace konzultácii o potrebe zmien v polícii po tom, ako sa vyskytli obvinenia z násilia a rasizmu, píše AP.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron obeduje s policajtmi počas návšteby policajnej akadémie v severofrancúzskom meste Roubaix.
Foto: TASR/AP


Po pochybeniach musia podľa Macronových slov nasledovať sankcie a na problémy je potrebné reagovať.

Úrady budú odteraz zverejňovať správy z medzinárodných vyšetrovaní o obvineniach z policajného násilia a zneužitia úradnej moci.

Nový orgán zložený z poslancov Národného zhromaždenia (dolná komora francúzskeho parlamentu) a členov Senátu bude mať na starosti posudzovanie činnosti polície.

Macron sa takisto vyjadril k požiadavkám policajných odborov, ktoré žiadajú podniknutie krokov v oblasti výcviku policajtov či znížení množstva byrokracie. Prezident tiež oznámil zvýšenie rozpočtu ministerstva vnútra.