Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 16. júl 2024Meniny má Drahomír
< sekcia Zahraničie

Macron oznámil povinné očkovanie pre zdravotníkov

Na snímke Emmanuel Macron Foto: TASR/AP

Momentálne je vo francúzskych nemocniciach približne 7000 covidových pacientov.

Paríž 13. júla (TASR) – Francúzsky prezident Emmanuel Macron ohlásil v pondelok zavedenie povinného očkovania pre všetkých zdravotníkov. Oznámil tiež sprísnenie epidemiologických reštrikcií, ku ktorým dochádza v reakcii na nárast počtu nových prípadov nákazy spájaných s koronavírusovým variantom delta, informuje agentúra AFP.

Macron dodal, že kontroly o dodržiavaní nariadenia o povinnej vakcinácii začnú v zdravotníckych zariadeniach a domovoch pre dôchodcov prebiehať od septembra. Systém preukazovania sa tzv. covidpasom bude od augusta zároveň podľa jeho slov platiť aj v reštauráciách, baroch a ďalších verejných miestach.

V súlade s novými pravidlami sa budú musieť ľudia, ktorí sa budú chcieť najesť či napiť v reštaurácii a obdobnom zariadení, preukazovať potvrdením o zaočkovaní alebo aktuálnym negatívnym výsledkom testu na koronavírus.

Vzostup epidémie je podľa Macrona aktuálne badateľný v celom Francúzsku vrátane jeho zámorských území. „Situácia je pod kontrolou, ale ak nebudeme konať hneď, tak sa počet prípadov výrazne zvýši a povedie k nárastu hospitalizovaných," uviedol francúzsky prezident v televíznom prejave.

Macron zároveň vytýčil stratégiu boja proti štvrtej vlne nákazy založenú na snahe o zaočkovanie ďalších ľudí a zavádzania ďalších obmedzení pre tých, ktorí vakcináciu odmietnu.

K pondelňajším oznámeniam došlo po mesiacoch postupného uvoľňovania epidemiologických reštrikcií. Nové opatrenia tak predstavujú zmenu vládneho kurzu v boji proti pandémii a zdôrazňujú tiež obavy z potenciálnych dôsledkov infekčnejšieho variantu delta, analyzuje AFP.

Francúzske opatrenia zároveň kontrastujú s pondelňajším oznámením Británie, ktorá sa rozhodla od 19. júla uvoľniť v Anglicku väčšinu reštrikcií.

Vo Francúzsku v ostatnom čase denne pribúda približne 4200 nových prípadov nákazy. Počet obetí covidu v tamojších nemocniciach však ostáva pomerne nízky, pričom za posledných 24 hodín zomreli na covid len štyria hospitalizovaní, uvádza AFP. Agentúra dodáva, že momentálne je vo francúzskych nemocniciach približne 7000 covidových pacientov.