Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 18. júl 2024Meniny má Kamila
< sekcia Zahraničie

Francúzsko: Násilie poznačilo aj protest proti výstavbe vodných nádrží

Vo Francúzsku sa odohrávali niekoľkodňové celoštátne protesty proti dôchodkovej reforme prezidenta Emmanuela Macrona. Foto: TASR/AP

Na sobotňajšom protestnom sprievode sa podľa miestnych úradov zúčastnilo najmenej 6000 ľudí, organizátori hovorili o 25.000 demonštrantoch.

Paríž 25. marca (TASR) – Francúzske bezpečnostné sily sa v sobotu znova dostali do zrážok s protestujúcimi, ktorí sa snažia zastaviť výstavbu vodných nádrží pre poľnohospodárske odvetvie na juhozápade krajiny. Informovala o tom agentúra AFP, od ktorej TASR správu prevzala.

Násilné scény z obce Saite-Soline prišli po niekoľkých dňoch celoštátnych protestov proti dôchodkovej reforme prezidenta Emmanuela Macrona, v dôsledku ktorých zrušili aj štátnu návštevu britského kráľa Karola III. vo Francúzsku.

Na sobotňajšom protestnom sprievode sa podľa miestnych úradov zúčastnilo najmenej 6000 ľudí, organizátori hovorili o 25.000 demonštrantoch. Na akciu dohliadalo vyše 3000 príslušníkov bezpečnostných zložiek vzhľadom na prítomnosť "najmenej 1000" potenciálne násilných aktivistov, z ktorých viacerí prišli z Talianska.

Na mieste výstavby došlo po príchode sprievodu k násilných zrážkam s radikálnymi militantmi. Tí hádzali rôzne predmety a "improvizované výbušniny" na policajtov, ktorí reagovali slzotvorným plynom a vodným delom, uviedli reportéri AFP. Polícia zadržala najmenej 11 osôb.