Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 24. február 2024Meniny má Matej
< sekcia Zahraničie

Francúzsko odhalilo sieť webov, ktorá šíri propagandu Kremľa na Západe

Ilustračné foto. Foto: TASR

Minulý mesiac Francúzsko obvinilo Rusko z novej dezinformačnej kampane.

Paríž 12. februára (TASR) - Francúzska vládna agentúra Viginumpre pre boj proti zahraničným hrozbám na internete v pondelok oznámila, že odhalila sieť kremeľských propagandistických webových stránok. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry AFP.

Agentúra Viginum uviedla, že sieť je "štruktúrovaná a koordinovaná" so zameraním sa na Európu a Spojené štáty. Sieť s krycím názvom "Portal Kombat" tvorí 193 webových stránok. Navzájom sa na seba podobajú a "šíria proruský obsah určený medzinárodnému publiku", predovšetkým v krajinách podporujúcich Ukrajinu.

Niekoľko webov má vo svojom názve slovo "pravda" s rôznymi koncovkami v závislosti od jazyka, napríklad pravda.en.com pre angličtinu alebo pravda.fr.com pre francúzštinu. Podľa prešetrovania od 23. júna do 19. septembra 2023 zverejnili vyše 150.000 príspevkov. Väčšinou išlo obsah zverejnený ruskými alebo proruskými osobnosťami či ruskými médiami. Ďalších 180 webov šírilo podobný obsah v ruštine.

Zdroj z francúzskej diplomacie povedal novinárom, že hlavným cieľom siete bolo ospravedlňovať vojnu Ruska na Ukrajine. Jej obsah je "silno ideologicky zaujatý". "Má naratívy, ktoré sú jasne nepravdivé alebo zavádzajúce," upozornil zdroj.

Minulý mesiac Francúzsko obvinilo Rusko z novej dezinformačnej kampane. Moskva nepravdivo tvrdila, že Paríž financuje žoldnierov bojujúcich na strane Kyjeva. Je možné, že weby Portal Kombatu v budúcnosti zvýšia aktivity, varoval vojenský zdroj.

Jednou zo stratégií môže byť zaplavovanie západných sietí pochybným obsahom s cieľom vyčerpať novinárov overujúcich fakty, ktorých zamestnávajú západné médiá.