< sekcia Zahraničie

Odsúdili spolupáchateľa útoku na židovské múzeum v Bruseli

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Útok si vyžiadal štyri obete na životoch.

Brusel 4. novembra (TASR) - O tri roky navyše vo väzení pobudne občan Francúzska, ktorý poskytol zbrane Mehdimu Nemmouchovi, páchateľovi útoku na židovské múzeum v Bruseli z mája 2014. Útok si vyžiadal štyri obete na životoch, informovala tlačová agentúra Belga.

Trestný súd v pondelok v Marseille odsúdil Francúza Nacera Bendrera na tri roky väzenia za nelegálnu držbu zbraní.

Tento muž bol už predtým v Belgicku odsúdený na 15 rokov za spoluúčasť na útoku na Židovské múzeum z 24. mája 2014. Francúzske súdy mu okrem toho vlani vymerali päťročný trest za pokus o vydieranie v rámci nelegálneho obchodovania s drogami.

Polícia objavila nelegálne držané zbrane pri zatknutí Bendrera v jeho byte na juhu Francúzska, k čomu došlo osem mesiacov po útoku v Bruseli. Mehdi Nemmouche, hlavný páchateľ útoku v Bruseli, bol odsúdený na doživotie.

Nacer Bendrer sa k držbe zbraní priznal - policajti u neho objavili samopal typu kalašnikov, dve poloautomatické pištole a brokovnicu. Niektoré z nich boli nabité a pripravené na streľbu. Aj Nemmouche počas atentátu použil kalašnikov.

Bendrer však poprel, že by patril k zradikalizovaným moslimom a tvrdil, že ani nie je veriaci. Podľa vlastných slov bol "zdrvený", keď sa dozvedel, že Nemmouche zabíjal bruselskom múzeu.

"Pochybil som, musím byť potrestaný," uviedol v súvislosti s novým rozsudkom 31-ročný Marseillčan, ktorý bol za rôzne trestné činy odsúdený už viac ako desaťkrát.

Spravodajca TASR Jaromír Novak